Cystersi z Wąchocka świętują rocznicę powrotu do klasztoru

Data publikacji: 07.10.2021 15:06
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
Opactwo Cystersów w Wąchocku

Opactwo Cystersów w Wąchocku
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Ojcowie cystersi z Wąchocka w tym roku świętują 70. rocznicę powrotu do klasztoru, po 132 latach od kasaty zakonu. Główne uroczystości odbędą się 18 października.

Dotychczas kolejne rocznice powrotu cystersów świętowane były we własnym gronie, w tym roku jednak uroczystości będą znacznie bardziej okazałe. Rozpoczną się programem słowno-muzycznym w wykonaniu: młodzieży ze Szkół Podstawowych z Wąchocka i Wielkiej Wsi. Na 18:00 zaplanowano modlitwę Anioł Pański i mszę świętą, której będzie przewodniczył kardynał Stanisław Dziwisz.

Będzie można także poznać historię mnichów i ich wpływ na rozwój przemysłowy, naukowy i duchowy regionu. Cystersi do Wąchocka przybyli ponad 800 lat temu z Francji, w 1819 władze carskie dokonały kasaty zakonu, przekazując budynek wąchockiego klasztoru organom państwowym. Pracę duszpasterską prowadzili tam księża diecezjalni i dzięki kontaktom z cystersami mogilskimi narodziła się myśl o powrocie zakonników - przypomina przeor ojciec Fabian Skowron.

- Najpierw ojcowie przyjeżdżali na rekolekcje, z czasem udało im się przyjechać tu na stałe. Początkowo Wąchock był filią klasztoru w Mogile i miał służyć jako miejsce formacji dla braci i kleryków. W 1951 roku z Mogiły przyjechało 14 zakonników, teraz jest nas 33. Poza Wąchockiem nasi bracia są też w Sulejowie niedaleko Piotrkowa Trybunalskiego i w Winnikach w Zachodniopomorskiem, gdzie prowadzą dom rekolekcyjny. W 70-letniej, współczesnej historii naszego klasztoru to największa liczba zakonników - opowiada. Cystersi służą też w klasztorze w Jędrzejowie.

Obchody rocznicy powrotu do Wąchocka, cystersi prowadzą przez cały rok. Została wydana książka opisująca ten moment w dziejach zakonu, powstało logo klasztoru, a teraz czas na uroczystości centralne.

- 18 października zostanie odprawiona msza święta pod przewodnictwem kardynała Stanisława Dziwisza. Nasz klasztor został ufundowany przez jednego z jego poprzedników, biskupa krakowskiego Gedeona, ale to nie jedyny nasz związek z Krakowem. W 1979 roku, kiedy obchodzony był jubileusz 800-lecia naszego klasztoru, na uroczystości był zaproszony kardynał Karol Wojtyła, nie przyjechał jednak, bo rok wcześniej został wybrany na Stolicę Piotrową. Teraz mszę jubileuszową odprawi jego sekretarz, a jednocześnie biskup krakowski - zwraca uwagę ojciec Fabian.

Obchody rozpoczną się o 17.30 montażem słowno-muzycznym, później modlitwa Anioł Pański i msza jubileuszowa.

Reklama