Cytomammobus odwiedzi następne gminy w regionie świętokrzyskim

Data publikacji: 27.07.2021 19:13
Autor: Marcin Marszałek / Kategoria: Zdrowie

 
Fot. Iwona Murawska - Radio Kielce /

Waśniów i Nowa Słupia to kolejne przystanki na trasie cytomammobusa Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

W  ramach akcji zapobiegania chorobom nowotworowym (rak szyjki macicy oraz rak piersi) zainteresowane mieszkanki regionu mogą skorzystać z darmowych badań z zakresu mammografii oraz cytologii.

Propozycja mammografii jest skierowana do kobiet w wieku od 50 do 69 lat. Badania powinny być wykonywane co dwa lata. Z kolei z cytologii mogą skorzystać kobiety w wieku od 25 do 59 lat. Badania należy wykonywać co trzy lata. W cytomammobusie wykonywane są dwa rodzaje badań cytologicznych: cytologia konwencjonalna oraz na podłożu płynnym.

Organizatorzy zapewniają, że profilaktyczna diagnostyka jest w pełni bezpieczna. Personel obsługujący cytomammobusa jest zaszczepiony przeciwko koronawirusowi oraz posiada środki ochrony indywidualnej, są także płyny do dezynfekcji. Sprzęt w mobilnej pracowni diagnostycznej po każdym badaniu jest dezynfekowany.

Najbliższe przystanki cytomammobusa:

28 – 29 lipca - Waśniów, przy budynku Ochotniczej Straży Pożarnej,
30 lipca i 2 sierpnia - Nowa Słupia, przy urzędzie gminy.

W trakcie badania należy mieć przy sobie dokument potwierdzający tożsamość z nr PESEL. Zabiegi są wykonywane w godz. od 10:00 do 16:00. Z powodu obowiązujących zasad przeciwepidemiologicznych, kobiety biorące udział w badaniach powinny mieć zasłoniętą twarz (nos i usta). Obowiązkowa jest także dezynfekcja rąk i pomiar temperatury.

Reklama