Czas dla ofiar przestępstw. Skorzystaj z bezpłatnych porad [HARMONOGRAM]

Data publikacji: 22.02.2021 06:17 / Data aktualizacji: 22.02.2021 12:10
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Mieszkańcy województwa świętokrzyskiego, którzy stali się ofiarami przestępstw albo padli ofiarą przemocy, mogą otrzymać bezpłatną pomoc prawną. Porad udzielają pracownicy sądów rejonowych w regionie. Coroczna akcja koordynowana jest przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Sędzia Jan Klocek, rzecznik Sądu Okręgowego w Kielcach przypomina, że porady udzielane są jedynie w sprawach karnych.

- Chodzi m.in. o przemoc w rodzinie, a więc znęcanie, pobicia i kradzieże. To są sprawy, z jakimi pokrzywdzeni zgłaszają się najczęściej - dodaje.

To kolejna edycja akcji koordynowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

- Rok w rok cieszy się to dużym zainteresowaniem. Dziennie do wszystkich sądów okręgu kieleckiego zgłasza się po 100-150 osób - mówi.

Sprawdziliśmy, czy łatwo jest się do dodzwonić do sądów w okręgu kieleckim. Okazuje się, że nie ma najmniejszego problemu z nawiązaniem połączenia z prawnikami. W przypadku, gdy linia jest zajęta, należy odczekać kilka minut.

W trakcie porady można dowiedzieć się m.in., gdzie należy się zgłosić ze swoim problemem i z jakich praw można skorzystać. Trzeba jednak pamiętać, że rozmowa z prawnikiem nie jest równoznaczna ze zgłoszeniem przestępstwa.

Lista placówek, w których można uzyskać pomoc, dostępna jest na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości oraz pod tym linkiem.

Reklama