Czołg Leopard 2 ozdobą Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego

Data publikacji: 09.09.2020 15:01
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
09.09.2020. Kielce. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. Czołg Podstawowy LEOPARD 2PL

09.09.2020. Kielce. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. Czołg Podstawowy LEOPARD 2PL
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

W kieleckim centrum wystawienniczym trwa 28. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. Na ekspozycji można obejrzeć m.in. drony, które są coraz częściej wykorzystywane przez Wojsko Polskie.

Jak mówi porucznik Michał Dejer, dowódca klucza w 12. Bazie Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu, obecnie nasza armia wykorzystuje kilka rodzajów dronów.

- Dysponujemy bezzałogowcami klasy mini. Służą głównie do rozpoznania. Nasza jednostka działa na rzecz poddziałów wojsk lądowych. Na naszym stanowisku prezentujemy także wyrzutnie pneumatycznej kamery w wysokiej rozdzielczości, czy pojazd wielozadaniowy hummer - dodaje.

Na tegorocznej edycji MSPO prezentuje się także ciężki sprzęt bojowy. To między innymi niemiecki czołg Leopard 2, który na potrzeby polskiej armii został zmodernizowany przez należące do PGZ zakłady w Bumar w Gliwicach.

Jak informuje starszy chorąży sztabowy Krzysztof Sieradzki z 10. Brygady Kawalerii Pancernej modernizacja Leoparda uwzględniała przede wszystkim trzy główne aspekty poprawę funkcjonalności, ochrony balistycznej a także skuteczności ogniowej.

- Czołg osiąga prędkość maksymalną 64 km/h, ponadto może pokonywać rzeki do głębokości 4 metrów. Na pokładzie znajduje się spory zapas amunicji. 42 sztuki amunicji działowej, a także ponad 4 750 sztuk amunicji karabinowej, do dwóch karabinów jeden sprzężony z armatą, drugi przeciwlotniczy. Ponadto czołg jest wyposażony w dodatkowe wzmocnienia balistyczne, posiada nowe kamery termowizyjne polskiej produkcji, a także dodatkowy agregat umożliwiający pełne działanie urządzeń pokładowych bez konieczności uruchamiania silnika. Poza tym dzięki zastąpieniu napędów hydraulicznych, elektronicznymi załoga czołgu nie musi się obawiać o dodatkowe poparzenia, w przypadku ewentualnego trafienia - wylicza.

W tym roku wystawę narodową przygotowała Wielka Brytania, która prezentuje między innymi wyrzutnię rakiet CAMM, do której części produkuje m.in. skarżyskie MESKO.

Jak informuje Jan Grabowski, dyrektor polskiego przedstawicielstwa firmy firmy MBDA, wyrzutnia została zaproponowana Polsce do włączenia w projekcie modernizacji system obrony powietrznej Narew.

- Firma współpracuje m.in. ze skarżyskim MESKO. W ubiegłym roku w tym miejscu podpisano umowę, w wyniku której możliwe było wciągnięcie skarżyskiego zakładu do łańcucha dostaw.  Dzięki temu od zeszłego roku MESKO produkuje komponenty do pocisków rakietowych, które sprzedajemy klientom na różnych rynkach - dodaje.

Jan Grabowski podkreśla, że Polska oprócz Francji jest jednym z dwóch krajów, które są związane z Wielką Brytanią strategicznym partnerstwem w bezpieczeństwie.

- Jeśli Polskie Siły Zbrojne zdecydują się wybrać ofertę MBDA w programie „Narew” to więcej pracy i zamówień będą miały także skarżyskie zakłady MESKO - dodaje.

Targi potrwają do czwartku. W ostatnim dniu wystawy, jak co roku odbędzie się wręczenie nagród DEFENDER, dla najlepszego produktu prezentowanego podczas MSPO. Wręczone zostaną także wyróżnienia Ministra Obrony Narodowej oraz innych resortów, Szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Reklama