Czterech diakonów wyświęcono w Ostrowcu Św. [ZDJĘCIA]

Data publikacji: 30.05.2021 14:41
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
30.05.2021. Ostrowiec Św. Święcenia diakonatu

30.05.2021. Ostrowiec Św. Święcenia diakonatu
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Czterech nowych diakonów ma diecezja sandomierska. W niedzielę w ostrowieckiej kolegiacie pw. św. Michała Archanioła biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz udzielił święceń diakonatu. To pierwszy z trzech etapów święceń.

Ksiądz biskup Krzysztof Nitkiewicz w czasie homilii zwracając się do kleryków mówił, że mają być świadkami Chrystusa w laicyzującym się świecie. Nawiązał tym samym do coraz częstszych aktów apostazji, które określił modą. Wskazał im także wzory do naśladowania w postaciach świętych diakonów z pierwszych wieków chrześcijaństwa, m.in. Szczepana, Wawrzyńca, czy Wincentego.   

- Powołanie kapłańskie nigdy nie jest sprawą prywatną. Bóg dał Ciebie w darze Kościołowi dla wszystkich. Nie dla grupy, która uważa się za lepszą, czy gorszą - mówił do kleryków biskup. Dodał także, że w swoim działaniu zawsze powinni kierować się miłością.

Paweł Kania z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Ćmielowie mówi, że zanim wstąpił do seminarium studiował na Politechnice Świętokrzyskiej. Ostatecznie powołanie było silniejsze.

- Niesamowite uczucie. To chwila, na którą czekałem całe życie. Powołanie zawsze gdzieś było, w kolejnych etapach było odkrywane i w pewnym momencie dało na tyle o sobie znać, że za tym głosem swojego serca postanowiłem pójść - mówi Paweł Kania.

Jego zdaniem najważniejszym momentem podczas niedzielnej mszy była litania do Wszystkich Świętych i leżenie krzyżem. Wtedy człowiek cały powierza się Bogu z prośbą, aby był posadzką, po której wierni będą kroczyć do zbawienia. Chciałby być księdzem, który w swojej posłudze kieruje się miłością wszystkich ludzi, bez względu na poglądy i podejście do życia.

Rodzice Pawła Kani, Ewa i Ireneusz, mówią, że syn od dziecka chciał być duchownym.

- Nikt nie brał tego na serio, bo każdy uważał, że to takie dziecięce gadanie, aż do dzisiaj, kiedy spełniło się to, co chciał. To jego wybór na życie. Dla nas to również duże przeżycie - mówią rodzice.

Święcenia na diakonów otrzymali również Paweł Klusek i Piotr Biernacki z ostrowieckich parafii, a także Bartosz Wawrzkiewicz z parafii w Osieku.

Reklama