Czternasta emerytura będzie wypłacana już od 1 listopada

Data publikacji: 19.10.2021 10:28
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Kielce. Zakład Ubezpieczeń Społecznych. ZUS

Kielce. Zakład Ubezpieczeń Społecznych. ZUS
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje się do wypłaty 14. emerytury. Seniorzy nie muszą składać żadnych dodatkowych dokumentów, świadczenie przyznane zostanie z urzędu.

Paweł Szkalej, rzecznik świętokrzyskiego oddziału ZUS informuje, że pełną kwotę, czyli 1250 zł 88 gr brutto otrzymają emeryci i renciści, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Pozostali otrzymają czternastkę, ale pomniejszoną.

- Jeżeli są seniorzy, którzy mają emeryturę wyższą niż 2900 zł, ale niższą niż 4150 zł brutto, dodatkowe świadczenie otrzymają zgodnie z zasadą „złotówka do złotówki”, czyli jeżeli ktoś pobiera emeryturę w wysokości 4 tys. zł, to otrzyma 150 zł - wyjaśnia rzecznik.

Paweł Szkalej przypomina, że czternasta emerytura podlega opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach.

- Czternasta emerytura będzie płynęła do seniorów w terminach płatności, w jakich otrzymują standardową emeryturę. To 1, 5, 6 10, 15, 20 lub 25 dzień każdego miesiąca. W tych terminach płatności przyjdzie normalna emerytura i czternasta emerytura. Przypominam, że aby otrzymać to dodatkowe świadczenie nie trzeba składać żadnych dodatkowych wniosków, ani przychodzić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. To my dokonujemy tej wypłaty z urzędu - dodał Paweł Szkalej.

Czternasta emerytura zacznie być wypłacana od 1 listopada.

Na koniec ubiegłego roku średnia emerytura dla kobiet w województwie świętokrzyskim wynosiła prawie 1679 zł, a w przypadku mężczyzn ponad 2620 zł. Najwyższą emeryturę w regionie, wynoszącą ponad 21 tys. zł. pobiera mieszkaniec Kielc.

Reklama