Czternasta emerytura już w listopadzie

Data publikacji: 10.09.2021 11:10
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Kielce. Zakład Ubezpieczeń Społecznych. ZUS

Kielce. Zakład Ubezpieczeń Społecznych. ZUS
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

W listopadzie Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie wypłacał czternastą emeryturę. Dodatkowe świadczenie będzie wypłacone z urzędu, co oznacza, że nie trzeba składać żadnego wniosku - przypomina Paweł Szkalej, rzecznik świętokrzyskiego oddziału ZUS.

Czternasta emerytura w tym roku wyniesie 1250,88 zł brutto, a przysługiwała będzie osobom, którym w dniu 31 października będzie przysługiwało prawo do świadczenia emerytalnego, renty, renty socjalnej, czy świadczenia przedemerytalnego.

-  Pieniądze zostaną przesłane przy okazji listopadowych wypłat. Pełną kwotę otrzymają osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2,9 tys. zł brutto. Pozostali otrzymają „czternastkę” pomniejszoną zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. To oznacza, że jeśli pobierana emerytura wynosi 3 tys. zł, czternasta emerytura będzie przysługiwać w kwocie mniejszej o 100 zł - wyjaśnia Paweł Szkalej.

Czternasta emerytura będzie podlegała opodatkowaniu i oskładkowaniu. Natomiast z tego dodatkowego świadczenia nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje.

„Czternastka” zostanie wypłacona dla ponad 9 mln emerytów i rencistów w całym kraju. W pełnej wysokości będzie przysługiwać dla prawie 8 mln świadczeniobiorców.

Reklama