Czy azjatyckie biedronki mogą być groźne?

Data publikacji: 06.10.2021 14:06
Autor: Paulina Michta / Kategoria: Wiadomości z regionu
06.10.2021. Biedronka azjatycka

06.10.2021. Biedronka azjatycka
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Najczęściej są żółto-czarne, gryzą i coraz częściej pojawiają się w naszych domach. Przełom października i listopada to czas kiedy azjatycka odmiana biedronek szuka schronienia na zimę.

Gatunek przybył z południowo-wschodniej Azji, a do Polski zawitał w 2006 roku. Paweł Kosin, rzecznik Nadleśnictwa Daleszyce mówi, że biedronki azjatyckie, zwane „arlekinami” różnią się od tradycyjnych siedmiokropek, a ich cechą charakterystyczną jest wzorek na przedpleczu. Są także  nieco większe i bardziej okrągłe.

- Wzór, który znajduje się na pokrywach skrzydeł jest bardzo zmienny. Zdarza się, że arlekiny mają po kilkanaście kropek, ale są też takie, które nie posiadają ich wcale. Nasza siedmiokropka ma ich zawsze siedem. Biedronki azjatyckie są też zmienne jeśli chodzi o kolorystykę, ponieważ spotykamy osobniki żółte, pomarańczowe, a nawet czarne z czerwonymi kropkami. Jednak zwracajmy uwagę na przedplecze ze wzorkiem, które przypomina literę „M” lub „W”- informuje rzecznik.

Specyficzny gatunek biedronki jest szczególnie aktywny na przełomie października i listopada, szukając schronienia na zimę w naszych domach.

- Arlekiny rozpoczęły swoje intensywne migracje, a w słoneczne, ciepłe dni jesieni, szukają schronienia wlatując do domów i mieszkań. Najwięcej jest ich w otworach okiennych i elewacjach, więc przy otwieraniu okien zawsze warto sprawdzić czy stado biedronek nie ukryło się w szparach - wyjaśnia Paweł Kosin.  

Mimo, że głównym pożywieniem arlekinów są mszyce, mogą ukąsić również człowieka, wywołując u niego reakcję alergiczną.

- Nie spotkałem się z przypadkiem, gdzie ukąszenie spowodowało poważne konsekwencje zdrowotne. Występują natomiast odczyny alergiczne i wtedy boli nas np. ręka, pojawia się świąd, czy pieczenie - dodaje leśnik.

Nie ma jednego skutecznego sposobu na pozbycie się tych owadów. Można je wyłapywać i przenosić na zewnątrz lub wypróbować produkty zawierające metanol. Niektórzy pozwalają im przezimować u siebie, ponieważ po znalezieniu komfortowego miejsca, biedronki azjatyckie będą aktywne tylko przez kilka dni.

Reklama