Czy będą barokowe ogrody w Ujeździe? Pomóc mogą pieniądze z Polskiego Ładu

Data publikacji: 22.07.2021 11:55
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zamek Krzyżtopór w Ujeździe

Zamek Krzyżtopór w Ujeździe
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Czy pieniądze z Polskiego Ładu pomogą w odtworzeniu barokowych ogrodów, znajdujących się w północnej części zamku Krzyżtopór w Ujeździe? Od wielu lat mówi się o tej inwestycji, ale na realizację pomysłu dotąd nie było pieniędzy. Teraz może się to zmienić.

Gmina Iwaniska planuje złożyć trzy wnioski o dofinansowanie w ramach pierwszego rozdania z Polskiego Ładu. Najdroższy z nich, opiewający na 35 mln zł ma objąć drugi etap rewitalizacji zamku Krzyżtopór i jego okolic.

Jak przypomina wójt Marek Staniek, w 2018 roku udało się przejąć od Skarbu Państwa 8-hektarowy teren, który przylega do ruin XVII-wiecznej warowni. Znajdują się tam stawy oraz tereny ogrodowe. Włodarz gminy zapewnia, że inwestycja rozwinie ofertę turystyczną, ale też stworzy nowe miejsca pracy. Planowane jest bowiem m.in. utworzenie zaplecza gastronomicznego.

Rekonstrukcja ogrodów miałaby się opierać na zachowanym planie zamku z okresu potopu szwedzkiego. Zdaniem wójta, Polski Ład daje szansę na duże finansowe wsparcie, które pozwoli ten pomysł zrealizować.

Oprócz ogrodów, wniosek będzie zakładać m.in. odnowienie kaplicy i wież, dzięki którym turyści mogliby podziwiać widoki z wyższych partii pałacu.

Projekt zakłada też rewitalizację dwóch stawów, gdzie miałaby powstać elektrownia wodna.

Ujazd. Makieta zamku Krzyżtopór w czasach świetności wraz z barokowymi ogrodamiFot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Podobne wiadomości
Reklama