Czy Bogdan Wenta otrzyma wotum zaufania?

Data publikacji: 22.06.2020 14:18
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
Na zdjęciu: Bogdan Wenta - prezydent Kielc

Na zdjęciu: Bogdan Wenta - prezydent Kielc
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Czy prezydent Bogdan Wenta otrzyma wotum zaufania? Sesja absolutoryjna Rady Miasta Kielce, która miała odbyć się w najbliższy czwartek, 25 czerwca ze względu na kwarantanne w ratuszu została przełożona. Choć radni mają jeszcze czas na podjęcie decyzji, już dziś znane są nastroje w poszczególnych klubach.

W zeszłym roku Bogdan Wenta nie uzyskał wotum zaufania. Na 25 osób w radzie, 15 było mu przeciwnych. Czy sytuacja w tym roku się powtórzy? Niewykluczone, sądząc po ocenach radnych.

Katarzyna Suchańska, przewodnicząca klubu Bezpartyjni i Niezależni w imieniu klubu mówi, że nie dostrzega istotnych zmian w działalności prezydenta w stosunku do poprzedniego okresu, za który Bogdan Wenta został oceniony negatywnie.

- Skłaniamy się do podtrzymania decyzji z ubiegłego roku, ale nie przesądzajmy o niczym do zakończenia dyskusji podczas sesji absolutoryjnej. O plusach prezydentury ciężko mówić, natomiast podstawową wadą, jaką zauważamy, jest zaniechanie przez Bogdana Wentę realizacji postanowień naszego wspólnego programu wyborczego - mówi.

Jarosław Karyś, przewodniczący klubu Prawo i Sprawiedliwość przyznaje, że ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły, ale dotychczasowe przemyślenia radnych prowadzą do nie najlepszej oceny rządów włodarza miasta. Wiele do życzenia pozostawia chaotyczna polityka kadrowa, ale nie tylko.

- Prezydent rozbudził wielkie oczekiwania zapowiedziami programu „Peryferia”, ale jak dobrze wiemy, w tym temacie wiele się nie dzieje i przez kolejne lata nic nie nastąpi. Inwestycje, jakie są wykonywane w mieście to realizacja planów z lat wcześniejszych, a nowych nie widać.

Agata Wojda, przewodnicząca Koalicji Obywatelskiej w radzie miasta mówi, że ostateczna decyzja nie zapadła. Podstawą oceny będzie raport o stanie gminy, ale także to, co w raporcie nie zostało zawarte, a było oczekiwaniem radnych KO.

- Rok 2019 w wielu obszarach nie był najszczęśliwszy dla prezydenta, szczególnie pod względem wizerunkowym, ale też stylu komunikacji urzędu. To także telenowela z wiceprezydent Danutą Papaj w roli głównej oraz niewiele działań pod względem merytorycznym. Obecny rok jest w naszej ocenie zdecydowanie lepszy - podsumowuje.

Anna Kibortt, przewodnicząca klubu Projekt Wspólne Kielce zapowiada, że radni poprą prezydenta i udzielą mu wotum zaufania. Radni jej klubu doceniają otwartość prezydenta na inicjatywy radnych, dostrzegają też potencjał programu „Peryferia”.

- Zdajemy sobie sprawę z kłopotów finansowych miasta, dlatego nie wszystko, co mieszkańcy chcieliby realizować, da się zrobić odpowiednio szybko. Wierzę jednak, że powoli będziemy zmieniać miasto na lepsze - komentuje.

Wotum zaufania, jak wyjaśnia doktor Agnieszka Zaremba, politolog, to instytucja polityczna, która ma na celu wsparcie polityka, bądź pokazanie mu żółtej kartki.

- Dwukrotne nieudzielenie wotum to legitymacja do tego, by przeprowadzić referendum w sprawie odwołania prezydenta.

Sesję absolutoryjną wstępnie przełożono na 9 lipca. Termin jest jednak niepewny, ponieważ nie wiadomo, jak będzie wyglądała sytuacja epidemiczna w kieleckim ratuszu. Przypomnijmy, że zakażony koronawirusem jest sekretarz miasta Szczepan Skorupski, a kilkadziesiąt osób przebywa na kwarantannie.

Reklama