Czy Korona wróci do miasta?

Data publikacji: 03.08.2020 12:22
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
Kielce. Suzuki Arena

Kielce. Suzuki Arena
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Wszystko wskazuje na to, że Korona Kielce wróci w ręce miasta. We wtorek odbędzie się nadzwyczajna sesja Rady Miasta Kielce podczas, której radni będą głosować m.in. nad uchwałą dotyczącą wykupu za symboliczną złotówkę większościowego pakietu akcji od niemieckiego inwestora. Rodzina Hundsdörferów posiada obecnie 72 proc. akcji klubu.

Kamil Suchański przewodniczący rady miasta z klubu Bezpartyjni i Niezależni ma nadzieję, że w sprawie przyszłości Korony podczas jutrzejszej sesji zwycięży zdrowy rozsądek.

- Wszystko wskazuje na to, że nasz klub Bezpartyjni i Niezależnie będzie głosował za przejęciem klubu, wygląda jednak na to, że nie będziemy jednolici. Ze wszystkich rozmów i spotkań jakie przeprowadziłem wynika, że większość radnych poprze te wnioski. Należy jednak poczekać na jutrzejsza dyskusję, która poprzedzi ostateczne rozstrzygnięcia - dodaje.

Jarosław Karyś przewodniczący klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości, podkreśla, że po wielu dyskusjach większość klubu PiS nie będzie przeciwna przejęciu Korony przez miasto.

- Myślę, że większość klubu poprze ten projekt. Korona to wartość, której stracić nie możemy. Niezależnie od błędów jakie zostały popełnione w minionym sezonie, które skutkowały spadkiem z ekstraklasy, klub warto ratować - zaznacza.

Wątpliwości co do przejęcia całości akcji Korony Kielce przez miasto ma klub radnych Koalicji Obywatelskiej - mówi radna Agata Wojda.

- Mamy doświadczenie jakie koszty dla miasta generowało posiadanie klubu piłkarskiego i spółki, która ten klub prowadzi. W skali roku było to nawet 8 mln zł. Wiemy, że obecna propozycja zakłada szybkie wydatkowanie z budżetu kwoty 5 mln zł, ale nie jesteśmy naiwni, wiemy, że takie rozwiązanie niesie konieczność przekazania dodatkowego wsparcia dla Korony. To w kontekście problemów budżetowych i sytuacji związanej z pandemią powinno rodzić pytania czy taki wydatek jest możliwy - argumentuje Agata Wojda.

Zdaniem Anny Kibortt przewodniczącej klubu radnych Projekt Wspólne Kielce, klub powinien liczyć na wsparcie miasta, choć optymalnym rozwiązaniem byłoby znalezienie stabilnego inwestora.

- Obecnie mamy do czynienia z sytuacją wyjątkową, zarówno z uwagi na spadek z ekstraklasy i niewielką ilość czasu na uzyskanie licencji. Dlatego uważam, że powinniśmy ratować klub. Radni Projektu Wspólne Kielce najprawdopodobniej będą w tej sprawie podzieleni, jednak patrząc na całokształt układu sił, wydaje się, że jutro dojdzie do przejęcia 100 proc. akcji Korony przez miasto - zaznacza.

Podczas jutrzejszej sesji radni pochylą się w sumie nad czterema projektami uchwał. Dwie z nich dotyczą zmian w wieloletniej prognozie finansowej oraz budżecie miasta na 2020 rok. Natomiast dwie kolejne dotyczą zgody radnych na zakup większościowego pakietu akcji Korony Kielce za złotówkę oraz zgody rady miasta na podniesienie kapitału zakładowego w spółce Korona S.A. o kwotę 4,955 mln zł.

Wszystkie projekty zostały pozytywnie zaopiniowane podczas poniedziałkowego posiedzenia komisji finansów publicznych. Początek sesji nadzwyczajnej sesji rady miasta, we wtorek o godzinie 9.00

Reklama