Czy Piekoszów zostanie miastem? Konsultacje już się rozpoczęły

Data publikacji: 04.05.2021 13:18
Autor: Marcin Marszałek / Kategoria: Wiadomości z regionu
04.05.2021. Piekoszów

04.05.2021. Piekoszów
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

W Piekoszowie rozpoczęły się konsultacje społeczne w których mieszkańcy mogą się wypowiedzieć czy chcą, by ich miejscowość nabyła prawa miejskie.

Jak poinformował wójt Zbigniew Piątek rozmowy i dyskusje prowadzone będą do końca maja. Podczas nich mieszkańcy będą mogli przedstawić swoje zdanie dotyczące zmiany statusu Piekoszowa.

Zachęcając do wyrażenia swojej opinii na ten temat wójt uważa, że zmiana statusu z gminy wiejskiej na miejską wiąże się z rozwojem i korzyściami dla mieszkańców.

-Gmina Piekoszów znajduje się w bardzo dobrym położeniu geograficznym. Mamy dobrą sieć komunikacyjną i połączenie z Kielcami. Tutaj jest przyszłość obecnych, a także przyszłych mieszkańców, których nadal przybywa - mówi.

Wójt wskazuje też na to, że gmina intensywnie się rozwija, a zmiana statusu na miasto tylko przyśpieszy ten proces. Obecnie na terenie gminy żyje ponad 16,5 tys. mieszkańców. W samym Piekoszowie jest to ponad 3 tys. osób.

Jak zaznacza Zbigniew Piątek pomysł zmiany statusu miejscowości poparli jesienią ubiegłego roku radni. Na 15 radnych 12 poparło projekt zaś 3 wstrzymało się od głosu.

- Zarówno ja, jaki i radni gminy uważamy, że zmiany korzystnie wpłyną na dalszy rozwój i przyszłość Piekoszowa. Myślę tu o wzroście atrakcyjności terenów turystycznych, inwestycyjnych oraz prywatnych nieruchomości. W dalszej perspektywie możliwe jest także uzyskanie dodatkowych pieniędzy na rozwój terenów miejskich - dodaje.

Wójt Piekoszowa podkreśla także, że potencjalne obawy mieszkańców związane z możliwością podniesienia podatków są nieuzasadnione.

- Gwarantuję, że podatki w związku ze zmianą statusu Piekoszowa na miasto nie wzrosną. Są one ustalane przez radę gminy i myślę, że nie będzie takiej potrzeby by je zmieniać. Dokumenty osobiste także pozostaną bez zmian. Mieszkańcy nie poniosą żadnych kosztów z tym związanych - powiedział wójt. 

A co na to mieszkańcy? Jak zawsze są osoby popierające inicjatywę i oponenci.

-Dlaczego nie, popieramy starania o prawa miejskie. Będziemy mieszkać w mieście oby stało się to jak najprędzej. Wiele mniejszych miejscowości ma status miasta. Dlaczego nie my - komentuje sprawę dwóch mieszkańców Piekoszowa.

- Oczywiście, nie widzę w tym pomyśle problemu. Dla mnie nie ma znaczenia czy to wieś czy miasto - dodaje inna mieszkanka.

- Myślę, że jeszcze daleko nam do miasta. Nie jesteśmy jeszcze na to gotowi. Miejscowość rozwija się ale jeszcze za wcześnie na takie decyzje - twierdzi kolejna.

Konsultacje społeczne będą trwać od 4 do 31 maja. W ich trakcie mieszkańcy każdego z sołectw na terenie gminy będą mogli zabrać głos w sprawie zmiany statusu Piekoszowa.

Reklama