Czy uczestnicy „kadrówki” znają jej dzieje? Sprawdzi to konkurs

Data publikacji: 08.08.2020 18:03
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
08.08.2020. Wodzisław. 55. Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Na zdjęciu (od lewej): Lesław Dykacz -  uczestnik marszu, Andrzej Fischer – zastępca komendanta 55. Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej

08.08.2020. Wodzisław. 55. Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Na zdjęciu (od lewej): Lesław Dykacz - uczestnik marszu, Andrzej Fischer – zastępca komendanta 55. Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej
Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Dziś w godzinach wieczornych na uczestników 55. Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej na postoju w Wodzisławiu czeka konkurs historyczny poświęcony Komendantowi Piłsudskiemu oraz Legionom.

Jak poinformował Andrzej Fischer, zastępca komendanta „kadrówki”, przedstawiciele wszystkich 4 plutonów biorących udział w konkursie będą musieli wykazać się wiedzą o Piłsudskim, I Kompani Kadrowej oraz o Legionach. Jak przypomniał, pierwsze konkursy historyczne na „kadrówkach” organizowane były już w latach 80. Tegoroczny nosi imię Lucjana Muszyńskiego, wieloletniego oficera oświatowego „kadrówki”, który kilka lat temu odszedł na wieczna wartę - dodał Andrzej Fischer.

- Kilkadziesiąt pytań zostało podzielonych na grupy od najtrudniejszych do najłatwiejszych. Piechurzy biorący udział w konkursie w zależności od tego, jakie mają wiadomości, takie pytania będą mogli losować. Aby poszerzać swoją wiedzę uczestnicy wyposażeni są w informatory oraz śpiewniki, w których mogą znaleźć potrzebne informacje historyczne. Ten konkurs ma zachęcić innych, aby zdobywali jak najwięcej informacji o Komendancie Piłsudskim i Legionach - podkreślił Andrzej Fischer, zastępca komendanta kadrówki.

Jednym z laureatów konkursu historycznego jest Lesław Dykacz, który od kilkunastu lat przemierza szlak I Kompanii Kadrowej. Jak przypomniał, w 1988 roku dostał nagrodę z rąk Wojciecha Pęgiela, ówczesnego komendanta marszu szlakiem I Kompanii Kadrowej, wielkiego Piłsudczyka, który przedwcześnie zmarł.

Jak mówi, to konkurs na bardzo wysokim poziome, w którym uczestnicy muszą wykazać się bardzo dużą wiedzą. Najważniejsze jest to, że podczas „kadrówek” piechurów, którzy chcą sprawdzić się w konkursie historycznym oraz tych, którzy chcą obserwować zmagania konkursowe nigdy nie brakuje.

- Ten konkurs to żywa lekcja historii - podkreślał Lesław Dykacz. Podczas tegorocznego 55 Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej odbędzie się również konkurs wiedzy o Armii Krajowej.

Reklama