Czy w końcu powstanie ścieżka rowerowa z Buska do Solca?

Data publikacji: 20.07.2021 16:27
Autor: Marta Gajda-Kruk / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Wraca pomysł budowy ścieżki rowerowej pomiędzy gminami: Busko-Zdrój i Solec-Zdrój. Przyczynkiem stało się między innymi zawarte niedawno porozumienie, powołujące do życia Obszar Strategicznej Interwencji „Uzdrowiska Świętokrzyskie”.

O inwestycji, która połączy dwa kurorty: Busko i Solec mówiło się od kilku lat. Pierwotnie zakładano, że budowa rozpocznie się w 2017 roku, a zakończy przed wakacjami 2018. Pierwsze problemy z realizacją pojawiły się przy przetargu na projekt. Wykonawcę wyłoniono dopiero w drugim konkursie ofert.

Jak się okazało, projekt 19-kilometrowej trasy okazał się trudnym do realizacji. Nie było aktualnych map, które można było wykorzystać do celów projektowych. Drugi powód, który doprowadził do rozwiązania umowy z wykonawcą, to ciągnące się uzgodnienia z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska i w Wodach Polskich. Po uzyskaniu decyzji środowiskowej okazało się, że trzeba dokonać poprawek w projekcie. W efekcie minął czas na wykonanie dokumentacji i wyznaczenie trasy.

Teraz samorządy zdecydowały, by wspólnie przygotować dokumentację ścieżki rowerowej.

- Tego typu inwestycja jest potrzebna, a dzięki współpracy będzie łatwiej zdobywać duże pieniądze unijne na jej realizację - mówi Waldemar Sikora, burmistrz Buska.

- Poprzedni projektant nie wywiązał się z umowy. W ten sposób straciliśmy dofinansowanie, które było nam przyznane. Aczkolwiek dotacja była w znikomym zakresie, bo dziś koszty zdecydowanie wzrosły - mówi.

Głównym celem jest rozwój turystyki rowerowej. Adam Pałys, wójt Solca-Zdroju liczy, że w nowym okresie programowania uda się uzyskać dofinansowanie na realizację trasy, a przy tym uda się uatrakcyjnić uzdrowiskową ofertę gminy.

- Powiem, że to „nieszczęsna” ścieżka, bo w poprzednim okresie finansowania również ubiegaliśmy się o ścieżkę rowerową łączącą Busko z Solcem. Myślę, że teraz już to uda. Planujemy, by na trasie pojawiły się punkty ładowania rowerów elektrycznych.

Zgodnie z planami trasa miała przebiegać od Solca przez Piasek Mały, Skotniki, Radzanów, Zbludowice do Buska-Zdroju. Planowano też punkty postojowe, widokowe, ławki, parkingi dla rowerów i tablice informacyjne oraz wypożyczalnię sprzętu rowerowego.

Reklama