Czy w Pińczowie znaleźli filmową gwiazdę?

Data publikacji: 23.11.2021 20:43
Autor: Marta Gajda-Kruk / Kategoria: Kultura
23.11.2021. Pińczów. Casting do filmu Jana Jakuba Kolskiego

23.11.2021. Pińczów. Casting do filmu Jana Jakuba Kolskiego
Fot. Marta Gajda-Kruk / Radio Kielce

Ponad 20 dziewczynek w wieku od 5 do 7 lat z gminy Pińczów i okolic zgłosiło się na ogólnopolski casting do nowego fabularnego filmu Jana Jakuba Kolskiego pt. „Wariaci”. Producenci szukają odtwórczyni głównej roli dziecięcej.

Jak informowało Radio Kielce, część scen będzie kręcona na terenie Pińczowa i okolic, w czerwcu przyszłego roku.

Prowadząca przesłuchania w Pińczowskim Samorządowym Centrum Kultury Magdalena Kuśmierczyk w rozmowie z Radiem Kielce podkreśliła, że oprócz wieku, producenci nie mają specjalnych wymagań. Dodała jednak,  że cenna jest naturalność dziecka i bycie sobą.

- Każde dziecko jest inne. Jedne mają mniejszą, drugie większą śmiałość. Najważniejsze, że są otwarte i chętne do rozmowy z nami - mówi.

Przypomnijmy, że na stronie domu kultury w Pińczowie był dostępny formularz zgłoszeniowy, który należało wypełnić i wysłać pod wskazany adres mailowy. Producenci kontaktowali się ze zgłoszonymi osobami i zapraszali je na casting.

Dziś w przesłuchaniach wzięła udział m.in. 7-letnia Lenka, która wraz ze swoją mamą Karoliną Kanią przyjechała do Pińczowa z miejscowości Chomentówek w gminie Chmielnik. Przyjechały z ciekawości, a casting traktują jako przygodę.

- Chciałam pokazać córce, jak w rzeczywistości wygląda bycie aktorką, tak od strony profesjonalnej. To także okazja, żeby poznać nowych ludzi - mówiła mama Lenki.

Z kolei z Michałowa przyjechała Julia wraz z mamą Lucyną. Dziewczynka podkreślała, że to dla niej okazja do sprawdzenia swoich sił w aktorstwie. Marzyła, żeby zagrać w filmie, a następnie móc oglądać się na dużym ekranie w kinie.

Być może film będziemy mogli obejrzeć już w 2023 roku. Z pewnością nie zabraknie w nim znanych aktorów, których Jan Jakub Kolski obsadzał w swoich dotychczasowych produkcjach.

Film „Wariaci” to klasyczne kino drogi z tłem kryminalnym, historia pary złodziejaszków - Eryka i Karolki. „Poznajemy ich w dniu, w którym wychodzą z więzienia. Pomimo dziwnej relacji, starają się odnaleźć w nowej rzeczywistości, co z czasem doprowadza do zazdrości, ucieczki w naturę i kolejnych napadów. Wszystko to z miłości. Tylko, że ani on, ani ona nie potrafią szczerze mówić o uczuciach” - czytamy na stronie Łódzkiego Funduszu Filmowego.

Producentem jest Wytwórnia Doświadczalna Sp. z o.o. Budżet filmu wynosi ponad 6,3 mln zł. M.in. decyzją dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej produkcja otrzymała dofinansowanie w kwocie 2 mln zł. Fabuła otrzymała także dotację w ramach 15. edycji Dolnośląskiego Konkursu Filmowego oraz z Łódzkiego Funduszu Filmowego.

Jan Jakub Kolski to jeden z najciekawszych twórców polskiego kina. Popularność przyniósł mu w 1993 roku „Jańcio Wodnik”, w którym brawurowo zagrał Franciszek Pieczka, i za który reżyser otrzymał w 1994 roku „Paszport Polityki”. Jan Jakub Kolski jest również reżyserem takich filmów jak „Jasminum”, czy „Republika Dzieci”.

adv adv
Wiadomości
Reklama