Czy w tym roku będzie piesza pielgrzymka?

Data publikacji: 09.04.2021 11:38 / Data aktualizacji: 09.04.2021 15:01
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
09.08.2020. Kielce. 39. Piesza Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę wyruszyła ze stolicy województwa świętokrzyskiego

09.08.2020. Kielce. 39. Piesza Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę wyruszyła ze stolicy województwa świętokrzyskiego
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W diecezji kieleckiej rozpoczęły się wstępne prace związane z przygotowaniami do pieszej pielgrzymki na Jasną Górę. Organizatorzy spotkali się w czwartek w tej sprawie z biskupem kieleckim Janem Piotrowskim.

Ks. Marek Blady, dyrektor Kieleckiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę informuje, że rozważane są różne scenariusze, a wszystko zależy od tego, jaka będzie latem sytuacja epidemiczna i obostrzenia z tym związane.

- Jednak biorąc pod uwagę, że rok temu udało się wyruszyć i dotrzeć, mamy nadzieję, że w tym roku jakaś forma pieszego pielgrzymowania też będzie możliwa. Na razie rozważaliśmy, jakie tematy będą poruszane. Na pewno będzie to tematyka, którą teraz żyje Kościół, a więc rok rodziny, rok św. Józefa i kolejny rok związany z Eucharystią. Zastanawiamy się teraz nad hasłem pielgrzymki i dogrywamy tematy duchowe - wymienia ks. Marek Blady.

Wśród rozważanych możliwości jest organizacja pielgrzymki w formie sztafety, jak rok temu. Wówczas trasę wyznaczoną na dany dzień pokonywały codziennie dwie różne grupy. Jedna szła od rana do południa, a druga od południa do wieczora. Pątnicy nie nocowali na trasie pielgrzymki, wracając na nocleg do własnych domów.

- Kolejna grupa rozpoczynała pielgrzymowanie od miejsca, w którym zakończyła trasę poprzednia - przypomina ks. Marek Blady.

- Gdyby te obostrzenia dalej pozostały, to sądzę, że można powtórzyć schemat z ubiegłego roku, który mamy już dobrze opracowany. Można też dokonać pewnych modyfikacji - dodał.

Na pierwszym organizacyjnym spotkaniu zdecydowano także, że homilie podczas pielgrzymkowych mszy świętych będzie głosił ks. prof. Stefan Radziszewski, a opiekunem duchowym pątników będzie ks. Grzegorz Stachura. W tym roku przypada jubileuszowa, 40. Kielecka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę.

Natomiast drugą pieszą pielgrzymkę na Jasną Górę planują zorganizować w drugiej połowie sierpnia klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach. W ubiegłym roku w trasę wybrało się 11 alumnów. Tak jak wtedy, również w tym roku kilkunastoosobowej grupie będzie towarzyszył ks. Kamil Banasik, diecezjalny duszpasterz powołań. Informuje, że będzie im przyświecać hasło zaczerpnięte ze słów kard. Stefana Wyszyńskiego: „Miłujcie i służcie wszystkim”.

- Chcemy, by w ten sposób klerycy patrzyli na kapłaństwo - dodał ks. Banasik.

Tagi do tego wpisu
Reklama