Czy w tym roku odbędą się rekolekcje adwentowe?

Data publikacji: 25.11.2020 14:25
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Na zdjęciu: Jan Piotrowski, biskup kielecki

Na zdjęciu: Jan Piotrowski, biskup kielecki
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Dziś katolicy rozpoczynają Adwent. To czterotygodniowy okres radosnego oczekiwania na przyjście Jezusa.

Zwyczajowo, w parafiach odbywają się w tym czasie rekolekcje adwentowe i spowiedź. W diecezji kieleckiej są już zalecenia dla proboszczów dotyczące ich organizacji w dobie pandemii.

Biskup kielecki Jan Piotrowski przypomina, że Bóg nie zawiesza swojego działania i zachęca, aby księża umożliwiali duchowe przygotowanie do świąt Bożego Narodzenia, postępując roztropnie w trosce o wiernych - informuje ks. Mirosław Cisowski, rzecznik diecezji kieleckiej.

- Jeśli księża zaplanowali np. rekolekcje adwentowe, to przy zachowaniu wszystkich rygorów sanitarnych, także co do liczby wiernych, mogą się one odbyć. Dobrze by było, gdyby udało się je transmitować także przez Internet, co umożliwiłoby udział wszystkim parafianom - dodaje.

Na zakończenie rekolekcji często organizowano  spowiedź, która gromadziła mnóstwo parafian. Aby uniknąć tłumów, w tym roku diecezja kielecka proponuje inne rozwiązanie.

- Jest taka zachęta, aby umożliwiać wiernym spowiedź bez konieczności oczekiwania w kolejkach, np. poprzez częstsze dyżury księży w konfesjonałach. Przygotowaniem do tego mogą być rekolekcje adwentowe, albo homilie głoszone w niedziele Adwentu.

Adwent zaczęto obchodzić około IV wieku. W tym czasie wspomina się zarówno narodzenie Jezusa, jak i oczekuje się na Jego powtórne przyjście, jako Sędziego i Zbawiciela.

Od dziś w kościołach będzie można zobaczyć wieńce z czterema świecami. W każdą niedzielę Adwentu zapala się kolejną z nich, co symbolizuje zbliżanie się Mesjasza, rozpraszającego mrok.

Reklama