Czym zaskoczyć sąsiadów w swoim ogrodzie?

Data publikacji: 29.05.2021 08:53
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
Miłorząb może rosnąć w każdej glebie. Doskonale sprawdza się w naszej strefie klimatycznej

Miłorząb może rosnąć w każdej glebie. Doskonale sprawdza się w naszej strefie klimatycznej
Fot. pl.pinterest.com

Może najstarszym drzewem na świecie, czyli miłorzębem? Albo krzewem, który kwitnie jak wrzos, a nazywa się judaszowcem? Takie ciekawy okazy można znaleźć w gospodarstwach szkółkarskich.

Mirosław Szmit prowadzi 30-hektarowe gospodarstwo szkółkarskie. Jak podkreśla, wciąż można sadzić krzewy ozdobne, bo sprzyja temu późna wiosna.

- Polecam arcyciekawą roślinę, jaką jest judaszowiec kanadyjski. Kwiaty pojawiają się na samej korze, przed liściem, przypomina kwitnący wrzos, ale jest znacznie większy. W naturalnych warunkach jest drzewem, ale u nas dorasta do rozmiaru krzewu - informuje Mirosław Szmit.

Judaszowiec lubi lekkie gleby, piaszczyste. Ma palowy system korzeniowy, który wrasta głęboko w ziemię, dlatego młoda roślina w ziemi gliniastej może sobie nie poradzić.

Niezwykle ciekawy w ogrodach jest także miłorząb. Doskonale sprawdza się w naszej strefie klimatycznej.

- Pod koniec II wojny światowej, kiedy w Japonii zostały zrzucone bomby atomowe, to jako pierwsze odrosły właśnie miłorzęby. W ogrodzie działają podobnie do sosny. Ich olejki eteryczne są bardzo lecznicze dla człowieka. Wyciąg z miłorzębu japońskiego zalecany jest w leczeniu demencji, niewydolności mózgu czy zaburzeń neurologicznych. Jest także afrodyzjakiem - wymienia właściciel gospodarstwa.

Miłorząb może rosnąć w każdej glebie. Sadzonkę o wysokości 100-120 centymetrów, szczepioną na podkładce, można kupić już za 100 zł.

Reklama