Czystość kąpielisk pod kontrolą

Data publikacji: 12.07.2020 12:30
Autor: Aneta Cielibała-Gil / Kategoria: Wiadomości z regionu
12.07.2020 Borków. Zalew

12.07.2020 Borków. Zalew
Fot. Aneta Cielibała-Gil / Radio Kielce

Przed udaniem się na wypoczynek nad wodą, warto sprawdzić jej czystość. Można to zrobić bez wychodzenia z domu.

Wystarczy wpisać w wyszukiwarce adres strony sk.gis.gov.pl. Za jej pośrednictwem dowiemy się nie tylko, czy woda w akwenie, nad którym planujemy wypoczynek nadaje się do kąpieli, ale także znajdziemy szereg innych przydatnych informacji. Na przykład czy istnieje możliwość zacumowania sprzętu wodnego lub czy na danym obszarze zostały wydzielone miejsca dla dzieci lub na grill. 

Woda w miejscach przeznaczonych do kąpieli jest monitorowana pod kątem przekroczenia zanieczyszczeń mikrobiologicznych np. bakterii e.coli, enterokoków, czy obecności w wodzie zakwitu sinic, co objawia się widocznymi smugami, kożuchem i pianą.

W przypadku przekroczenia jakichkolwiek parametrów jest wydawany zakaz kąpieli.

W województwie świętokrzyskim taki zakaz został wydany dla kąpieliska w Borkowie, natomiast kąpieli można zażywać w Golejowie, Suchedniowie, Morawicy, Skarżysku-Kamiennej, Sędziszowie, Sielpi i Strawczynie, a także w zbiornikach: Gutwin w Ostrowcu Świetokrzyskim i Piachy w Starachowicach.

Serwis jest prowadzony przez Główny Inspektorat Sanitarny. W bazie znajdują się informacje o 600 kąpieliskach z terenu całego kraju.

Reklama