Dary z Kielc mają pomóc w walce z powodzią na Ukrainie

Data publikacji: 14.07.2020 17:29
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
14.07.2020 Kielce. Przekazanie darów dla poszkodowanych w powodzi na Ukrainie. Od lewej: Wiaczesław Wojnarowski - Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie, Zbigniew Koniusz - wojewoda, Bogdan Wenta - Prezydent Miasta Kielce oraz Zdzisław Brodecki - Prezes Kieleckiej Fabryki Pomp „Białogon”

14.07.2020 Kielce. Przekazanie darów dla poszkodowanych w powodzi na Ukrainie. Od lewej: Wiaczesław Wojnarowski - Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie, Zbigniew Koniusz - wojewoda, Bogdan Wenta - Prezydent Miasta Kielce oraz Zdzisław Brodecki - Prezes Kieleckiej Fabryki Pomp „Białogon”
Fot. Dorota Klusek / Radio Kielce

Środki czystości i higieniczne, a także dwie pompy do usuwania wody z zalanych piwnic - takie dary otrzymał w Kielcach konsul generalny Ukrainy w Krakowie Wiaczesław Wojnarowski. Mają pomóc naszym sąsiadom w walce ze skutkami nawałnic, jakie kilkukrotnie nawiedziły zachodnią część kraju.

Jak mówił konsul, powódź dotknęła szczególnie cztery regiony: iwanofrankiwski, lwowski, tarnopolski i czerniowiecki.

- W czasie powodzi zniszczonych zostało około 150 kilometrów dróg, ponad 80 mostów i inne obiekty infrastruktury. Ucierpiało około 70 miejscowości i ponad 22 tys. gospodarstw - wymieniał.

W usuwaniu wody z zalanych domów pomogą dwie pompy samozasysające, które przekazał Zdzisław Brodecki - prezes Kieleckiej Fabryki Pomp „Białogon”.

- Mam nadzieję, że sprzęt posłuży do szybszego usunięcia skutków powodzi i szybszego powrotu do normalności. Jest to sprzęt, który także nas ratował w tych latach powodziowych - podkreślił.

Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz powiedział, że przyjaciół, poznaje się w biedzie i wyraził nadzieję, że konsul Ukrainy uzna wizytę w naszym regionie za wizytę u przyjaciół.

- Wielka tragedia, jaka spotkała naród ukraiński jest nam bliska, my przeżywaliśmy to wielokrotnie w naszej historii i też ceniliśmy sobie każdą formę pomocy, jaka do nas spływała. Mam nadzieję, że to symboliczne poniekąd przekazanie jest wyrazem naszej ogromnej sympatii dla narodu i jego aspiracji - podkreślił.

Wojewoda zwrócił uwagę, że powódź jest jednym z wielu problemów, z jakimi dziś zmaga się Ukraina.

Prezydent Kielc Bogdan Wenta przypomniał o wieloletnich kontaktach stolicy Świętokrzyskiego z Winnicą, która jest partnerskim miastem Kielc. Podkreślił, że u wschodnich sąsiadów Polski wciąż trwa wojna.

- Nie zapominajmy, że Ukraina cały czas jest w konflikcie z Rosją, co powoduje także straty ludzkie. Dlatego nawet ta drobna, symboliczna pomoc jest ważna. Mamy nadzieję, że choć w małym stopniu pomoże w walce z tą sytuacją, jaka tam nastąpiła - zaznaczył.

Wiaczesław Wojnarowski po raz pierwszy gości w naszym regionie. Stanowisko konsula generalnego Ukrainy w Krakowie objął wiosną tego roku.

adv adv
Wiadomości
Reklama