Dawne arie i muzyka na historycznym instrumencie

Data publikacji: 11.09.2021 21:34
Autor: Kamil Król / Kategoria: Kultura
11.09.2021 Kielce. Kościół pw. Trójcy Świętej. II Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej im. Wincentego z Kielc.Piotr Olech – kontratenor i Aline Zylberajch-Gester – klawesyn i pianoforte

11.09.2021 Kielce. Kościół pw. Trójcy Świętej. II Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej im. Wincentego z Kielc.Piotr Olech – kontratenor i Aline Zylberajch-Gester – klawesyn i pianoforte
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Sobotni koncert w kościele pw. Trójcy Świętej w Kielcach zakończył drugi dzień II Świętokrzyskich Dni Muzyki Dawnej.

Publiczności zaprezentowali się Aline Zylberajch-Gester - wybitna francuska klawesynistka oraz Piotr Olech - znakomity polski kontratenor, który zaśpiewał wczesno klasyczne arie Haydna z akompaniamentem pianoforte.

Jak mówi Barbara Kobiec - wolontariuszka, pomagająca w organizacji wydarzenia, pianoforte to XIX-wieczny prototyp fortepianu.

- Nie jest ani fortepianem ani klawesynem, jest czymś pośrednim między jednym instrumentem a drugim. To historyczny instrument, które wydaje bardzo miękkie dźwięki. Piotr Olech nawiązuje do muzyki klawesynowej i tej wykonywanej za pomocą pianoforte poprzez ozdobniki głosowe, które wykonuje - mówi.

Wcześniej były śpiewane arie dworskie. To bardzo przyjemna dla ucha, łagodna, delikatna muzyka -  charakteryzuje Barbara Kobiec.

- Wprowadza w spokojny nastrój zamyślenia, delikatności. Pieśni dworskie mówiły o nieszczęśliwej miłości, o kochanku, który ceni sobie ból miłości. Pozwala mu on przeżywać miłość, gdyż w innym przypadku byłby zbyt szczęśliwy - podkreśla.

W niedzielę, w ramach II Świętokrzyskich Dni Muzyki Dawnej, w bazylice katedralnej usłyszymy śpiew gregoriański, polifonię sakralną XIII wieku i utwory Arvo Parta w wykonaniu Scholi vox Clamantis z Estonii. Początek koncertu o godzinie 19.00.

Reklama