Dawne nielegalne wysypisko zamieniło się w miejsce do rekreacji

Data publikacji: 24.07.2020 12:52
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
24.07.2020 Węgleszyn Ogrody. Nowe miejsce rekreacji. Na zdjęciu od lewej: wójt gminy Oksa - Tadeusz Soboń, Halina  Bodzioch, sołtys i radna sołectwa Węgleszyn Ogrody, Oliwier Dąbrowski

24.07.2020 Węgleszyn Ogrody. Nowe miejsce rekreacji. Na zdjęciu od lewej: wójt gminy Oksa - Tadeusz Soboń, Halina Bodzioch, sołtys i radna sołectwa Węgleszyn Ogrody, Oliwier Dąbrowski
Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Miejsce nielegalnego wysypiska śmieci w Węgleszynie Ogrodach w gminie Oksa zmieniło się nie do poznania. Po odpadach, które znajdowały się przy lesie nie ma śladu, a w ich miejscu powstał plac rekreacyjno-wypoczynkowy z altaną i grillem.

Teren straszył wyglądem do ubiegłego roku. Przez niemal 10 lat istniało tam nielegalne wysypisko śmieci. Jak przypomniał Tadeusz Soboń, wójt gminy Oksa, powstało ono w miejscu wyrobiska, z którego mieszkańcy na swoje potrzeby pobierali piasek. Potem zaczęto tam wywozić odpady budowlane i rolnicze. Dwa lata temu mieszkańcy wnioskowali do gminy o uprzątnięcie terenu i sami wsparli prace. Teren został wyrównany, nawieziono nową ziemię.

- Stworzenie przestrzeni do rekreacji w miejscu dawnego wysypiska było możliwe dzięki wsparciu z funduszu sołeckiego - informuje Halina Bodzioch, sołtys i radna sołectwa Węgleszyn Ogrody.

Kupiono altanę, grilla i przygotowano palenisko. Posadzone zostały też tuje, a cały teren został ogrodzony. W sumie na ten cel przeznaczono ponad 17 tys. złotych. Helena Bodzioch przyznaje, że okoliczni mieszkańcy dotąd nie mieli takiego miejsca odpoczynku i spotkań. Korzystali z gościnności strażaków ochotników z Węgleszyna. Na razie zagospodarowano połowę terenu, czyli około 15 arów.

- W kolejnych latach planowane są dalsze prace - zapowiada sołtys Halina Bodzioch.

Obecnie na terenie gminy Oksa pozostały jeszcze dwa z 12 nielegalnych wysypisk: w miejscowości Rembiechowa oraz w Lipnie (na terenie prywatnym).

Reklama