Deszcz nie odstraszył turystów na chęcińskim zamku

Data publikacji: 11.07.2020 16:38 / Data aktualizacji: 11.07.2020 22:06
Autor: Kamil Król / Kategoria: Wiadomości z regionu
11.07.2020 Chęciny. Zamek. Turyści

11.07.2020 Chęciny. Zamek. Turyści
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Sporo turystów mimo fatalnej pogody i stale padającego deszczu zdecydowało się odwiedzić w sobotę Zamek Królewski w Chęcinach. Można było się tam poczuć jak w średniowieczu.

Zaprezentowane zostały ówczesne zawody i kultura, można było zobaczyć, jak wyglądała praca rzemieślników. Pojawił się również skryba, w rolę którego wcielił się Grzegorz Szymański z Zagrody Edukacyjnej Ostoja Dworska.

- Skryba to osoba, która bardzo dawno temu przepisywała księgi. Staraliśmy się podczas warsztatów ukazać, jak jego praca wyglądała i na czym polegała. Każdy mógł spróbować swoich sił w pisaniu gęsim piórem. Przygotowaliśmy specjalnie karty pracy, żeby zwłaszcza najmłodsi mogli opisać, jak to przed wiekami bywało - mówi.

Turystom zamek bardzo się podobał. Pan Jarosław ostatni raz był w Chęcinach 30 lat temu. Przyjechał z rodziną z Gołdapi. Jak mówi, nie ma porównania do tego, co było.

- Wrażenia są niesamowite, wszystko się zmieniło. Tu nie było totalnie nic, same ruiny - wspomina.

Inna turystka, Dominika, przyjechała z kolei z Lublińca.

- Zamek robi wrażenie, choć gdyby była lepsza pogoda, wyglądałoby to zdecydowanie lepiej. Obiekt jest zachowany w bardzo dobrym stanie, a z jednej z wież rozpościera się wspaniały widok - mówi.

To nie koniec sobotnich atrakcji w Chęcinach. Wieczorem zabytkowa „Niemczówka” zorganizowała „Weekend z Trylogią” oraz zwiedzanie z „Panem Wołodyjowskim” po zmroku.

Reklama