Detonacje w lesie pod Sukowem. Saperzy ustalają przyczynę wybuchów

Data publikacji: 16.02.2021 12:25 / Data aktualizacji: 16.02.2021 22:31
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
16.02.2021. Suków. Patrol saperski w lesie w Sukowie

16.02.2021. Suków. Patrol saperski w lesie w Sukowie
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Saperzy z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych zostali zaangażowani w sprawę tajemniczych wybuchów w lesie w podkieleckim Sukowie. Zauważono tam lej po wybuchu o głębokości około półtora metra i szerokości 3-4 m - informuje dowódca patrolu rozminowania st. chor. sztab. Robert Krasowski.

- Od dwóch tygodni regularnie w tym rejonie dochodziło do dużych detonacji. Okoliczni mieszkańcy odczuwali wstrząsy w domach - mówi żołnierz.

Mieszkaniec Sukowa relacjonują, że wybuchy w miejscowym lesie było słychać już kilka razy.

- Wybuch było słychać m. in. w poprzednią sobotę o 19.00. Wczoraj, po kolejnym wybuchu kolega zdecydował się zawiadomić policję, ponieważ cały dom się trząsł - dodał.

Również pani Anna zauważyła, że wczorajszy wybuch spowodował drżenie ścian oraz mebli.

- Myśleliśmy, że wybuchła bomba. Niedaleko są magazyny wojskowe i baliśmy się, że zaraz zostaniemy wysadzeni w powietrze - dodaje.

Zgłoszenie o wybuchu wpłynęło do policjantów wczoraj wieczorem. Dlaczego więc dopiero dzisiaj rano rozpoczęło się przeszukiwanie terenu? Karol Macek z Komendy Miejskiej Policji w Kielcach twierdzi, że funkcjonariusze już wczoraj rozpoczęli wyjaśnianie tej kwestii. Kontaktowali się m. in. z żołnierzami i ustalali, czy to nie są ich działania.

- Same poszukiwania musiały być przeprowadzane w warunkach zapewniających absolutne bezpieczeństwo, zarówno policjantów, jak i innych funkcjonariuszy, dlatego zostały podjęte dopiero o świcie - tłumaczy.

Policjanci sprawdzali okolice miejscowości Suków-Modrzewie. Przy rzece Lubrzanka zauważyli miejsce, w którym mogło dojść do detonacji ładunku wybuchowego. Trwa ustalanie czy ktoś przywiózł i zdetonował materiał, czy też w okolicy zalegają niewybuchy po II wojnie światowej. Akcja będzie kontynuowana w środę.

16.02.2021. Suków. Patrol saperski w lesie w SukowieFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Reklama