Diecezja kielecka będzie miała nowych diakonów

Data publikacji: 13.05.2022 15:50
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Sześciu alumnów z piątego roku Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach przyjmie w sobotę (14 maja) święcenia diakonatu. To pierwszy stopień święceń kapłańskich i włączenie do stanu duchownego.

Ksiądz Mirosław Cisowski, rzecznik Kurii Diecezjalnej w Kielcach informuje, że kandydaci do diakonatu w ostatnim czasie brali udział w rekolekcjach w Rabce-Zdroju. 

- Święceń diakonatu udzieli im w sobotę ordynariusz diecezji kieleckiej, ksiądz biskup Jan Piotrowski. To jest stopień przed święceniami prezbiteratu, czyli kapłaństwa, które odbędą się za rok - mówi duchowny.

Ksiądz Mirosław Cisowski wyjaśnia, że diakon jest sługą ołtarza oraz sługą ubogich.

- Taka była tradycja Kościoła. Ona się wywodzi z Dziejów Apostolskich, gdzie mamy opisaną sytuację, w której apostołowie na swoich współpracowników dobrali sobie siedmiu mężów i udzielili im święceń diakonatu. Oni byli nazwani diakonami, czyli sługami. Diakonia to jest właśnie ta służba miłości, która jest bardzo ważna w Kościele - mówi ks. Cisowski.

Uroczysta msza święta, podczas której biskup Jan Piotrowski udzieli święceń diakonatu alumnom Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach rozpocznie się o godzinie 10.00 w Bazylice Katedralnej w Kielcach.

Podobne wiadomości
Reklama