Diecezja kielecka ma sześciu nowych diakonów

Data publikacji: 14.05.2022 11:17
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
14.05.2022 Kielce. Katedra. Święcenia diakonatu

14.05.2022 Kielce. Katedra. Święcenia diakonatu
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Sześciu alumnów z piątego roku Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach przyjęło święcenia diakonatu. To pierwszy stopień święceń kapłańskich i włączenie do stanu duchownego.

Święcenia otrzymał m.in. Hubert Król z parafii pw. Najświętszej Marii Panny w Książnicach Wielkich w dekanacie kazimierskim. Powiedział, że już w dzieciństwie, kiedy służył przy ołtarzu jako ministrant marzył o tym, by zostać księdzem. Ostateczną decyzję podjął w szkole średniej.

- Kiedy w Wielki Piątek modliłem się w kościele przy grobie Pańskim, przypomniałem sobie słowa błogosławionego Edmunda Bojanowskiego: „Każda dobra dusza jest jako ta świeca, która sama się spala, a innym przyświeca”. Wtedy stwierdziłem, że Pan Bóg powołuje mnie do tego, by świecić tym światłem Chrystusa, by być tą świecą jako kapłan, by iść w świat i rozświetlać go promiennym blaskiem Zmartwychwstałego - powiedział Hubert Król.

Ksiądz biskup Jan Piotrowski podkreśla, że to szczęśliwy dzień dla całej diecezji kieleckiej.

- Wiara jest łaską i dziękujemy Panu Bogu również za to, że mamy sześciu nowych diakonów. Wchodzą oni w szeregi duchowieństwa, powołani przede wszystkim do głoszenia Słowa Bożego, rozdawania komunii świętej, czy sprawowania sakramentu chrztu świętego i obrzędów pogrzebowych, a także błogosławieństwa małżeństw - dodał ksiądz biskup Jan Piotrowski.

Po święceniach, które odbyły się w Bazylice Katedralnej w Kielcach przed nowymi diakonami ostatni rok studiów w Wyższym Seminarium Duchownym. W tym czasie odbędą praktyki w parafiach i staną przed obroną pracy magisterskiej.

Diecezja kielecka liczy 304 parafie.

Reklama