Diecezja sandomierska bez orszaków, ale uroczyście

Data publikacji: 05.01.2021 11:50
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
06.01.2020 Obrazów. Orszak Trzech Króli. Na zdjęciu (w środku): biskup Krzysztof Nitkiewicz

06.01.2020 Obrazów. Orszak Trzech Króli. Na zdjęciu (w środku): biskup Krzysztof Nitkiewicz
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

W Diecezji Sandomierskiej święto Trzech Króli będzie obchodzone bez orszaków. Z powodu epidemii, uroczystości skoncentrują się w bazylice katedralnej w Sandomierzu, gdzie biskup Krzysztof Nitkiewicz przewodniczyć będzie mszy świętej.

Symboliczny pokłon Dzieciątku Jezus w bożonarodzeniowej szopce oddadzą Trzej Królowie. Wcielą się w nich uczniowie sandomierskich szkół. Jak powiedział ks. Daniel Koryciński, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych Diecezji Sandomierskiej, mimo ograniczonej formuły, symbolika i znaczenie orszaku pozostają.

- Ci młodzi ludzie, symbolizujący otwartość i dynamizm, idąc w procesji do stajenki betlejemskiej, jako reprezentanci całej diecezji złożą złoto, kadzidło i mirrę - symboliczne dary, ale przede wszystkim będzie to wiara, miłość i nadzieja na lepsze jutro - dodał ks. Daniel Koryciński.

O oprawę mszy świętej zadbają także dzieci z koła misyjnego, działającego w parafii Dzikowiec w powiecie kolbuszowskim, które będą śpiewać kolędy. Msza będzie transmitowana online na kanale YouTube diecezji sandomierskiej.

Biskup Krzysztof Nitkiewicz zachęca, aby po mszach świętych spotkać się w domach w rodzinnym gronie, wspólnie się pomodlić, kolędować i przeczytać fragment Pisma Świętego, mówiący o wędrówce mędrców ze Wschodu. Powinno się przebrać za Trzech Króli, założyć na głowy korony, a więc zrobić wszystko, aby jak najgłębiej przeżyć to święto.

Reklama