Diecezja sandomierska ma nowych kapłanów [HOMILIA]

Data publikacji: 19.06.2021 11:57
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
19.06.2021. Sandomierz. Święcenia kapłańskie. Na zdjęciu (w środku): bp Krzysztof Nitkiewicz - ordynariusz diecezji sandomierskiej

19.06.2021. Sandomierz. Święcenia kapłańskie. Na zdjęciu (w środku): bp Krzysztof Nitkiewicz - ordynariusz diecezji sandomierskiej
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Pięciu nowych kapłanów ma od dziś diecezja sandomierska. Święceń w bazylice katedralnej w Sandomierzu dokonał biskup ordynariusz Krzysztof Nitkiewicz.

W homilii hierarcha apelował, aby w swojej posłudze byli oni wolni od pokusy dóbr materialnych oraz otwarci na potrzeby osób wykluczonych, zapomnianych i słabszych.

- Pamiętajcie, że pomimo przyjętych święceń pozostaniecie tylko słabymi ludźmi. Świat będzie was rozpraszał i odciągał od Jezusa. Najmocniejszym argumentem mogą okazać się dobre materialne - mamona, przed którą ostrzega w dzisiejszej Ewangelii Pan Jezus - powiedział biskup Nitkiewicz i przytoczył słowa papieża Franciszka, że pogoń za pieniądzem idzie zazwyczaj w parze ze skąpstwem i może doprowadzić do bałwochwalstwa oraz do krzywdy drugiego człowieka.

Biskup apelował, aby nowi kapłani całkowicie zaufali Jezusowi, byli wolni od trosk doczesnych i miłosierni oraz spieszyli z pomocą potrzebującym.

- Niech oni staną się waszymi przełożonymi. To może być jakaś biedna rodzina, bezrobotny, chora, której brakuje pieniędzy na leki, czy starszy ksiądz. Niczego wam nie ubędzie jeśli podzielicie się tym, co posiadacie. Czyż przyjaźń z Chrystusem nie jest ważniejsza niż wygląd, komfort i rozrywka? - pytał biskup.

Jeden z nowo wyświęconych księży Mateusz Zięba powiedział, że chce być otwarty na drugiego człowieka, ponieważ w dzisiejszym świecie często można się spotkać z obojętnością wobec innych, a on chce pamiętać o drugim człowieku w każdym momencie, być z ludźmi, posługiwać im i troszczyć się o nich. Z kolei Karol Klecha, który także przyjął święcenia kapłańskie stwierdził, że świętość jest dla niego najważniejsza. Chce dbać o nią w sobie, aby mogła przenikać na innych ludzi, z którymi będzie współpracował jako ksiądz.

- Ludzie powinni widzieć, że kapłan jest dla nich, jest świętym darem dla każdej wspólnoty - stwierdził.

Mszy przewodniczył biskup senior Edward Frankowski. Licznie uczestniczyły w niej rodziny nowych kapłanów.

Posłuchaj homilii biskupa Krzysztofa Nitkiewicza:

Podobne wiadomości
Reklama