Dla kogo bon żłobkowy?

Data publikacji: 17.06.2020 12:43
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
17.06.2020. Kielce. Konferencja dotycząca bonu żłobkowego

17.06.2020. Kielce. Konferencja dotycząca bonu żłobkowego
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

400 zł dopłaty do miejsca w żłobku prywatnym zaproponują władze Kielc rodzicom, których dzieci nie znalazły miejsca w publicznej placówce. Dziś prezydent Kielc przedstawili szczegóły nowej inicjatywy.

O bon będą mogły ubiegać się rodziny, w których dochód na jednego członka nie przekroczy 1922 zł. Warunkiem otrzymania świadczenia będzie potwierdzenie, że dziecko nie znalazło miejsca w żadnej publicznej placówce w mieście. Ponadto w uprzywilejowanej pozycji mają znaleźć się rodzice pracujący. Jeżeli dziecko otrzymuje dodatkowe fundusze na pokrycie kosztów w żłobku prywatnym, bon będzie o tę kwotę pomniejszony.

- Była to jedna z naszych obietnic wyborczych, a radni stali się motorem napędowym działań - powiedział Bogdan Wenta, prezydent Kielc.

Dodał, że w tym momencie na przyjęcie w żłobku samorządowym czeka około 280 dzieci.

- Bon umożliwi zapewnienie opieki naszym najmłodszym mieszkańcom, czyli kielczanom do 3 roku życia - podkreślał.

Marcin Różycki, wiceprezydent Kielc zwrócił uwagę na to, że dzięki takiej pomocy młodzi rodzice będą mogli wrócić do pracy.

Michał Braun, radny z Koalicji Obywatelskiej, jeden z inicjatorów projektu przyznał, że jako młody rodzic zna dzisiejsze problemy związane z uzyskaniem miejsca w żłobku.

- Jest to projekt zainspirowany dobrymi praktykami w całym kraju, ale dostosowaliśmy go do potrzeb naszego miasta. Szacujemy, że jeszcze w tym roku skorzysta z niego 100-120 rodzin - wyliczył.

W tej chwili miesięczne koszty pobytu dziecka w żłobku prywatnym wahają się w granicach 600-1200 zł.

Bon żłobkowy podczas oficjalnej konferencji poparły także inne kluby w Radzie Miasta Kielce: Bezpartyjni i Niezależni, Projekt Wspólne Kielce, a także radny Marcin Chłodnicki.

Uchwałę w tej sprawie radni chcą podjąć na najbliższej sesji, która odbędzie się w czwartek, 18 czerwca.

Reklama