Dla kogo „Czyste Serca”? Można zgłaszać kandydatów

Data publikacji: 31.07.2020 13:44
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
31.07.2020 Kielce. Konferencja dotycząca nagrody „Czyste Serce”. Na zdjęciu: Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyski

31.07.2020 Kielce. Konferencja dotycząca nagrody „Czyste Serce”. Na zdjęciu: Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyski
Fot. Magdalena Blicharska / Radio Kielce

Do końca sierpnia można zgłaszać kandydatów do nagrody wojewody świętokrzyskiego „Czyste Serce”. To wyróżnienie przyznawane od 2003 roku za propagowanie wśród dzieci i młodzieży stylu życia wolnego od uzależnień.

- Mogą ją otrzymać indywidualne osoby, instytucje i organizacje, działające w sposób bezinteresowny dla lokalnej społeczności - mówi wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.

- Staramy się poprzez tę nagrodę promować osoby nietuzinkowe, z otwartym sercem i umysłem, które potrafią dostrzegać w swoim bezpośrednim otoczeniu, a czasem nawet w całym województwie problemy osób, których może my nie zauważamy. Te osoby nie tylko widzą, ale też potrafią dotrzeć z pomocą - mówi wojewoda.

- Nagroda w postaci statuetki szklanego serca jest hołdem dla nieżyjącego Marka Kotańskiego - założyciela ruchu czystych serc i MONAR-u - przypomina Zbigniew Koniusz.

Dodaje, że miał przyjemność poznać Marka Kotańskiego i pamięta organizowany przez niego łańcuch czystych serc, który połączył całą Polskę.

- Była to manifestacja społeczeństwa w walce z trudnym przeciwnikiem, jaki pojawił się w życiu publicznym, czyli AIDS. Wtedy nikt nie wiedział, jak z tą chorobą walczyć. Marek Kotański zwrócił publiczną uwagę, że ludzie z tym problemem żyją też w Polsce - dodaje.

Kandydata do nagrody „Czyste Serce” może zgłosić każdy. Świętokrzyski Urząd Wojewódzki przyjmuje wnioski do 31 sierpnia, następnie oceni je kapituła złożona z przedstawicieli różnych instytucji.

Rok temu statuetki otrzymali: Andrzej Janowski i Fundacja „Radość na małych kółkach”, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Staszowie, Janusz Domagała - trener i prezes stowarzyszenia Klub Sportowy Skalnik Wiśniówka, ksiądz Jan Kukowski, który od wielu lat wspiera osoby potrzebujące oraz Fundacja Nasze Zdrowie ze Starachowic.

SZCZEGÓŁY NA TEMAT NAGRODY

WNIOSEK O PRZYZNANIE NAGRODY WOJEWODY ŚWIĘTOKRZYSKIEGO „CZYSTE SERCE”

Reklama