Długo oczekiwana inwestycja. Budynek Toru „Kielce” przechodzi modernizację

Data publikacji: 21.06.2020 07:58
Autor: Kamil Król / Kategoria: Wiadomości z regionu
29.05.2020 Miedziana Góra. Modernizacja budynku Toru „Kielce”

29.05.2020 Miedziana Góra. Modernizacja budynku Toru „Kielce”
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Budynek Toru „Kielce” w Miedzianej Górze przechodzi kompleksowy remont. Prace rozpoczęły się w marcu, a ich zakończenie jest przewidziane na koniec listopada. Obiekt na przestrzeni lat przechodził zmiany wewnątrz, między innymi powstał motel, natomiast na zewnątrz od 30 lat nie był modernizowany.

Jak mówi Krzysztof Tutak, prezes Automobilklubu Kieleckiego, zakres prac remontowych jest bardzo duży.

- Wymieniamy całą stolarkę aluminiową, ocieplamy ściany, a także stropodach. Wymienione zostanie oświetlenie wewnątrz budynku na ledowe i dodatkowo zostanie zainstalowana instalacja fotowoltaiczna z 57 panelami - wymienia.

Krzysztof Tutak dodaje, że częściowo zmieni się kolor elewacji budynku z żółtego na szary. Charakterystyczny napis „Tor Kielce” pozostanie, zmieni tylko kolor na czerwony.

- Dotychczasowe panele były żółte. Budynek po remoncie zostanie ocieplony styropianem, w związku z tym będzie pokryty tynkiem, który będzie miał kolor lekko popielaty. Żółte pozostaną wszystkie bariery i balustrady - mówi.

Prace będą kosztowały 1,028 mln zł, z czego 65 proc. to fundusze unijne.

Tor „Kielce” w Miedzianej Górze powstał w 1977 roku. Obejmuje tzw. dużą pętlę, liczącą 4,16 tys. metrów długości oraz małą pętlę o długości 1,14 tys. metrów. Duża pętla toru biegnie częściowo przez las, a częściowo pokrywa się z drogą krajową 74.

Do 2007 roku fragment tej drogi był zamykany dla potrzeb wyścigów. Później stało się to niemożliwe, ze względu na stale zwiększające się natężenie ruchu. Szansą, aby wyścigi samochodowe znów były organizowane na Torze „Kielce” jest przebudowa drogi krajowej nr 74 i powstanie obwodnicy Miedzianej Góry.

Krzysztof Tutak zapewnia, że jeżeli dojdzie do budowy obwodnicy, Automobilklub Kielecki podejmie starania o wydzielenie fragmentu drogi nr 74 na potrzeby Toru „Kielce”. Jak mówi, na tym odcinku nie ma żadnych zabudowań, a dojazd do miejscowości leżących w sąsiedztwie toru jest z każdej strony.

W tym momencie na Torze „Kielce” odbywają się zawody na tzw. malej pętli, na torze kartingowym i odcinku leśnym. Sztandarową imprezą jest SuperOes, czyli kryterium Toru „Kielce”. W tej imprezie mogą uczestniczyć zarówno amatorzy, jak i zawodowcy.

W każdą niedzielę na Torze „Kielce” organizowana jest giełda samochodowa.

Reklama