Długo oczekiwane hospicjum wreszcie przyjmie podopiecznych

Data publikacji: 28.09.2020 13:11
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
25.02.2020 Busko-Zdrój. Budowa hospicjum w części zdrojowej miasta

25.02.2020 Busko-Zdrój. Budowa hospicjum w części zdrojowej miasta
Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Hospicjum w Busku-Zdroju przyjmie wkrótce pierwszych podopiecznych. Budowa placówki przy ulicy Solankowej trwała 20 lat. Inicjatorem budowy hospicjum był kapelan szpitalny ksiądz, Mariusz Koza - przypomina Jarosław Zatorski, dyrektor buskiego oddziału Fundacji Gospodarczej Świętego Brata Alberta.

- Dzięki staraniom księdza kapelana fundacja zgodziła się rozpocząć budowę, a działkę na ten cel nieodpłatnie pozyskała od gminy - wspomina Jarosław Zatorski.

Jednak po jakimś czasie z powodu braku funduszy inwestycja została przerwana na 15 lat. Dopiero w 2015 roku udało się pozyskać ponad 10 mln zł z Unii Europejskiej i budowa została dokończona w tym roku.

Jak dodaje Jarosław Zatorski, w hospicjum opiekę znajdzie prawie 100 osób, mieszkańców powiatów buskiego, pińczowskiego i kazimierskiego.

- Przygotowaliśmy 94 łóżka. W budynku oprócz hospicjum, znajduje się również zakład opiekuńczo-leczniczy oraz poradnia medycyny paliatywnej. Ponadto obiekt jest dostosowany do potrzeb osób starszych oraz niepełnosprawnych - dodał Jarosław Zatorski.

W sumie budowa hospicjum w Busku-Zdroju kosztowała prawie 20 mln zł. Jego otwarcie zaplanowano na najbliższy piątek, 2 października. 

Reklama