Dni Kultury Rosyjskiej w Muzeum Historii Kielc

Data publikacji: 23.11.2021 16:51
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
Kielce. Muzeum Historii Kielc

Kielce. Muzeum Historii Kielc
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Tradycja zostanie pokazana od kuchni, szafy, ale także poprzez architekturę - w środę, 24 listopada, w Muzeum Historii Kielc rozpoczną się Dni Kultury Rosyjskiej. Jako jeden z pierwszych, poruszony zostanie temat trudnych relacji polsko-rosyjskich.

Leszek Dziedzic z Muzeum Historii Kielc wyjaśnia, że to wydarzenie ma na celu przybliżenie społeczeństw i kultur, które kiedyś, głównie w XIX stuleciu, zamieszkiwały Kielce. Były już dni poświęcone kulturze niemieckiej i żydowskiej.

- Kielce w XIX wieku, w czasie zaborów, były miastem czterech kultur, bo była kultura polska, rosyjska, niemiecka, a nawet elementy kultury muzułmańskiej, bo mieliśmy żołnierzy pochodzących z Kaukazu, muzułmanów. Także było to miasto wieloetniczne - tłumaczy.

Obecność Rosjan w Kielcach była związana z zaborami.

- Rosjanie zjawiają się w Kielcach w takiej większej grupie w czasie powstania listopadowego. Później ich liczba cały czas się zwiększa, ale też nie jest jakaś duża, bo stanowią około 6 proc. ludności Kielc. Czyli przed zakończeniem zaborów, w roku 1915 jest około 2 tys. mieszkańców plus drugie tyle żołnierzy skoszarowanych. Nie jest to duża społeczność, ale jej znaczenie dla Kielc jest istotne, ponieważ Rosjanami byli gubernator i najważniejsi urzędnicy, którzy kierowali życiem miasta - mówi.

Pierwszym wydarzeniem wpisującym się w Dni Kultury Rosyjskiej będzie wykład pt. „Elementy rosyjskiego stroju ludowego”, który rozpocznie się w środę o godzinie 9.30. Wygłoszą go dr hab. prof. Irinya Rolak oraz dr hab. Martyna Król-Kumor. Podczas spotkania uczestnicy poznają historię rosyjskiego stroju ludowego.

Natomiast o godzinie 18.00 odbędzie się spotkanie z wybitnym historykiem prof. Andrzejem Chwalbą, wykładowcą Uniwersytetu Jagiellońskiego, specjalizującym się w historii relacji polsko-rosyjskich i aktualnej historii Polski. Będzie ono poświęcone najnowszej książce badacza, napisanej wspólnie z dziennikarzem Wojciechem Harpulą pt. „Polska. Rosja. Historia obsesji, obsesja historii”.

Leszek Dziedzic podkreśla, że to spotkanie jest warte uwagi.

- Myślę, że sama postać prof. Chwalby jest bardzo ciekawa, to znawca spraw polsko-rosyjskich. Liczę, że będzie można się czegoś ciekawego dowiedzieć, zwłaszcza w temacie spraw kontrowersyjnych, które nas różnią z Rosjanami, głównie w kontekście wydarzeń historycznych, które zachodziły między Polską, a Rosją - mówi.

Na 1 grudnia zaplanowano spotkanie etnograficzne.

- Będą też warsztaty skierowane do dzieci, w trakcie których będą poznawać dawne lalki, zabawki rosyjskie, a na koniec będą sobie mogły wykonać własną tradycyjną ozdobę na głowę, czyli kokosznik. To też element, który występuje w tradycyjnym stroju ludowym – tłumaczy Leszek Dziedzic.

10 grudnia odbędzie się prelekcja na temat architektury cerkiewnej w Królestwie Polskim, zaś ostatnim akcentem Dni Kultury Rosyjskiej, 15 grudnia, będzie spojrzenie na kuchnię, czyli tradycje kulinarne. Będzie można się dowiedzieć m.in. co i jak jadają Rosjanie, czy co się pojawia w święta na rosyjskim stole.

Wszystkie wydarzenia odbędą się w Muzeum Historii Kielc. Wstęp wolny.

Tagi do tego wpisu
adv adv
Wiadomości
Reklama