Dni Pola w stacji doświadczalnej w Słupi

Data publikacji: 17.06.2021 18:47
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
17.06.2021. Słupia Jędrzejowska. Dni Pola

17.06.2021. Słupia Jędrzejowska. Dni Pola
Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Wiosna i lato to dla rolników okres wytężonej pracy. To także czas na podjęcie decyzji, dotyczących zasiewów na kolejny rok. Aby wspomóc producentów rolnych w podjęciu właściwego wyboru, Stacja Doświadczalna Oceny Odmian w Słupi zorganizowała tzw. Dni Pola.

Celem jest prezentowanie nie tylko nowych, ale i znanych już odmian, które są najbardziej przydatne i zalecane. Prowadzone są tu badania nad różnymi odmianami zbóż ozimych, jarych, roślin bobowatych grubonasiennych i roślin okopowych, tak by rolnicy nie musieli sami eksperymentować - mówi Ewa Kotarska, dyrektor stacji.

- Zainteresowani mają możliwość porównania ze sobą odmian na poletkach pokazowych w doświadczeniach odmianowych ze wszystkimi grupami roślin uprawnych. W sumie zaprezentowaliśmy 17 hektarów doświadczeń tj. 1,5 tys. odmian i rodów hodowlanych oraz ponad 80 odmian z listy odmian zalecanych, wpisanych na teren województwa świętokrzyskiego w bieżącym roku - mówi.

Konrad Radwan, pracownik stacji doświadczalnej informuje, że z każdy z gatunków roślin ozimych ma 7-8 najlepszych odmian. 

- Są to odmiany, które najlepiej plonują. Charakteryzują się najwyższą odpornością na choroby grzybowe - mówił.

Dodał, że ciekawostką w ochronie upraw soi przed dzikimi gołębiami i innymi szkodnikami jest zaprawa ich nasion przyprawą chili. To ekologiczny sposób ochrony.

Niewielkie gospodarstwo rolne prowadzi m.in. Marek Jońca, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego. Jak podkreślił, to bardzo ważne, aby stawiać na odmiany, które zwiastują bardzo dobre plony. Dodał, że to co widzimy w Słupi na 126 hektarach jest wzorem i zapewnieniem, że unikniemy pomyłek w doborze nasion i roślin. Przede wszystkim unikniemy strat, które prowadzą do pogorszenia stanu ekonomicznego gospodarstwa.

Artur Konarski, rolnik, ale i radny sejmiku, przewodniczący komisji rolnictwa i ochrony środowiska podkreślił, że zawód rolnika jest trudny i wymagający determinacji.

- Należy wspierać to, co daje nam efekty, z czego możemy korzystać. Jest wiele firm, doradców, którzy pełnią równie ważną rolę. To oni dają wiedzę, wskazówkę, wszystko co poparte jest doświadczeniami. To jest nasz sukces, że w tak trudnym roku popełnimy mniej błędów, zbierzemy więcej z pola i więcej zarobimy - dodał.

W trakcie tych dni rolnicy mogą uzyskać porady w zakresie doboru odmian do uprawy, agrotechniki i ochrony roślin. Ci, z którymi rozmawiała nasza reporterka podkreślali, że to ważne miejsce, a porady specjalistów są niezwykle pomocne, aby do minimum ograniczyć koszty produkcji. 

- Staramy się zbierać jak największe plony. To także miejsce, gdzie wymieniamy się doświadczeniami. Możemy też dowiedzieć się o nowych produktach, które weszły na rynek, nowoczesnych rozwiązaniach, które rolnicy powinni stosować - podkreślają rozmówcy.

Pracownicy stacji zapraszają jutro do indywidualnego zwiedzania. W całej Polsce jest 16 stacji doświadczalnych oceny odmian w tym m.in. w Chrobrzu i Modliszewicach.

Reklama