Do Betlejem najbliżej jest z Wąchocka

Data publikacji: 26.12.2020 08:36
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
26.12.2020. Wielka Wieś. Szopka w Betlejem

26.12.2020. Wielka Wieś. Szopka w Betlejem
Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Gdzie szukać Betlejem? Okazuje się, że nie trzeba jechać w egzotyczna podróż. Przysiółek o tej nazwie znajduje się w Wielkiej Wsi, w gminie Wąchock. Historia tej nazwy sięga początku XX wieku.

W 1908 roku ksiądz Edward Chrzanowski, który objął parafię w Wąchocku, chodząc po kolędzie trafił również do Wielkiej Wsi opowiada przewodniczka turystyczna Aneta Marciniak.

- Zobaczył ubogie chaty, najczęściej kryte słomą i powiedział, że jest tu tak biednie, jak w Betlejem, ale ludzie żyją tu dobrzy. Stąd wzięła się nazwa przysiółka, dziś ta część Wielkiej Wsi wygląda zupełnie inaczej, ale tradycyjna nazwa pozostała - mówi przewodniczka.

W 2014 roku z inicjatywy radnego Edwarda Lipca została postawiona szopka. Corocznie w wigilijny wieczór odbywa się tam nabożeństwo, ale mieszkańcy spotykają się przy szopce także na majówkach.

Kolejną kartę bożonarodzeniowej tradycji w Wielkiej Wsi dopisał ojciec Tadeusz Ziomek, jeden z cystersów.

- Powiedział, że skoro jest Betlejem, to potrzebny jest również Nazaret i równoległa uliczka zyskała tę nazwę, dziś jest tam szkoła, więc dzieci uczą się w Nazarecie - opowiada Aneta Marciniak.

W tym roku ze względów epidemicznych nie było pasterki przy szopce, jednak mieszkańcy dbają o to miejsce i czekają, aż znów będzie możliwość odprawiania nabożeństw.

Reklama