Do kogo trafią nowe mieszkania komunalne w Starachowicach?

Data publikacji: 09.05.2021 10:28
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
Starachowice. Mieszkania w blokach przy ul. Piłsudskiego

Starachowice. Mieszkania w blokach przy ul. Piłsudskiego
Fot. UM Starachowice

W najbliższych tygodniach dowiemy się, do kogo trafią mieszkania w nowych blokach komunalnych, wybudowanych w Starachowicach. Komisja mieszkaniowa jest już po pierwszym posiedzeniu.

W blokach przy ul. Piłsudskiego, wybudowanych z rządowym wsparciem, znajduje się 60 mieszkań o powierzchni 34, 47 i 56 metrów kwadratowych. Każde wyposażone jest w kuchenkę elektryczną, biały montaż (umywalka, zlew, wanna), okładziny ścienne i podłogowe oraz kontakty elektryczne. W mieszkaniach jest instalacja światłowodowa, telewizja naziemna i satelitarna. Wszystkie posiadają balkony, piwnice i miejsce parkingowe oraz ciepłą wodę z miejskiej ciepłowni.

Jak informuje prezes Starachowickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego Igor Gajewski, chętnych na mieszkania było ponad trzykrotnie więcej, niż lokali. Wnioski wpływały do STBS-u jeszcze zanim mury bloków wyszły ponad fundamenty.

- Wstępna weryfikacja obejmuje sprawdzenie wniosków pod kątem formalnym. W pierwszym rzędzie brane pod uwagę są dwa najważniejsze kryteria: brak prawa własności do innego lokalu oraz spełnienie wymogów dochodowych. W kolejnych krokach punkty przyznawane będą za spełnienie innych warunków - wyjaśnia prezes.

Brane pod uwagę jest na przykład to, że dla najemcy Starachowice są centrum życiowym i tu rozlicza podatek dochodowy, jest osobą niepełnosprawną lub wychowankiem pieczy zastępczej poniżej 30. roku życia. Poza tym, punkty przyznawane będą osobom, które wychowują dziecko lub są w wyjątkowo trudnej sytuacji zdrowotnej, rodzinnej lub społecznej. Jeżeli określona grupa chętnych uzyska podczas weryfikacji taką samą liczbę punktów, to komisja ma prawo przeprowadzić wywiad środowiskowy i przez głosowanie zdecydować, komu przydzielić lokal. Nie ma natomiast znaczenia kolejność składania wniosków o wynajem. Ostateczna lista najemców będzie ogłoszona po zakończeniu całej procedury weryfikacyjnej.

Opłata za mieszkanie będzie wynosiła 12,60 zł za metr kwadratowy miesięcznie, dodatkowo co miesiąc miejsce parkingowe będzie obciążone opłatą 29,52 zł. Umowy będą zawierane na pięć lat z możliwością przedłużenia.

Budowa bloków komunalnych w Starachowicach kosztowała 12 mln zł. Inwestycja była możliwa dzięki wsparciu Narodowego Programu Mieszkaniowego. Pomoc rządowa to zapewnienie 35 proc. inwestycji i zagwarantowanie pożyczki bez marży banku.

Reklama