Dodatkowy milion złotych na sprzątanie niebezpiecznych odpadów

Data publikacji: 26.05.2021 17:10
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
08.04.2021. Sitkówka-Nowiny. Nielegalne wysypisko

08.04.2021. Sitkówka-Nowiny. Nielegalne wysypisko
Fot. Paulina Michta / Radio Kielce

Starostwo Powiatowe w Kielcach dołożyło dodatkowy milion złotych na uprzątnięcie składowiska odpadów niebezpiecznych w Nowinach. Taka decyzja została dziś podjęta przez radnych.

Starosta kielecki Mirosław Gębski przypomina, że na ten cel przekazano już 7 mln zł. Okazało się jednak, że te pieniądze nie są wystarczające, aby pokryć koszty związane z usunięciem wszystkich odpadów. W związku z tym podjęto decyzję o przesunięciu miliona złotych z wydatków bieżących.

- Wstępnie, liczbę ton odpadów oceniał biegły. Tego jednak do końca nie dało się zmierzyć. Liczyliśmy, że wystarczy na to 7 mln zł, ale okazało się że nie. Trzeba było więc wygospodarować dodatkowy milion złotych - mówi starosta.

Powiat kielecki podejmuje się utylizacji składowiska w tzw. wykonawstwie zastępczym. Jego właściciel po pożarze w ubiegłym roku został skazany na rok i trzy miesiące więzienia m.in. za niezgodne z przepisami składowanie groźnych substancji. Potem starostwo będzie domagać się od właściciela odpadów zwrotu kosztów.

Teren powinien zostać uprzątnięty do końca czerwca 2021 r.

Reklama