Dom Pomocy Społecznej im. Florentyny Malskiej w Kielcach ma 90 lat

Data publikacji: 15.09.2020 16:37
Autor: Ewa Okońska / Kategoria: Wiadomości z regionu
15.09.2020 Kielce. Dom Pomocy Społecznej im. F. Malskiej

15.09.2020 Kielce. Dom Pomocy Społecznej im. F. Malskiej
Fot. Faustyna Terelak / Radio Kielce

Jubileusz 90-lecia obchodzi Dom Pomocy Społecznej im. Florentyny Malskiej w Kielcach. To najstarsza tego typu placówka w Polsce.

15.09.2020 Kielce. Dom Pomocy Społecznej im. F. MalskiejFot. Faustyna Terelak / Radio Kielce

Obiekt powstał dzięki zapisanym w testamencie pieniądzom ze sprzedaży majątku przez ziemiankę Florentynę Malską. – Fundatorka chciała, aby ostatnie lata swego życia spędzała w nim zubożała szlachta – mówi Grażyna Łęska – Baranowicz, dyrektor placówki.
 
Kielecka placówka od wielu lat znajduje się w czołówce tego typu miejsc w kraju. Kilkakrotnie zajmowała pierwsze miejsca. - Ten dom zawsze wyznaczał standardy opieki i czynienia dobra, nie tylko w Kielcach i w całym naszym regionie, ale także w całej Polsce – podkreśla obecny na uroczystości jubileuszowej senator Krzysztof Słoń, wcześniej zawodowo związany z opieką senioralną.

W Domu Pomocy Społecznej im. Florentyny Malskiej obecnie jest setka podopiecznych. Jedną z nich jest Jadwiga Kowalczewska, która po śmierci męża zdecydowała się tu zamieszkać. – To był bardzo dobry wybór, bo mam tu opiekę – podkreśla seniorka.

W czasie pandemii w placówce szczególną wagę przykłada się do reżimu sanitarnego. Pensjonariusze nie mogą samodzielnie opuszczać domu. Do ich dyspozycji jest ogród, gdzie spacerują i gdzie w określonych godzinach mogą przyjmować swoich bliskich.

15.09.2020 Kielce. Dom Pomocy Społecznej im. F. MalskiejFot. Faustyna Terelak / Radio Kielce

Reklama