Dożynki sandomierskiej szkoły rolniczej

Data publikacji: 12.09.2021 18:42
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
12.09.2021. Sandomierz. I Mokoszyńskie Święto Plonów

12.09.2021. Sandomierz. I Mokoszyńskie Święto Plonów
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

W Sandomierzu odbyło się I Mokoszyńskie Święto Plonów.

Zorganizował je Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Nazwa wydarzenia pochodzi od ulicy Mokoszyńskiej, przy której znajduje się szkoła rolnicza i kilka innych instytucji związanych z rolnictwem.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej dziękczynnej w kościele pw. Chrystusa Króla, podczas której poświęcony został wieniec dożynkowy wykonany przez uczniów z kółka florystycznego. Wieniec był przywieziony do kościoła na przyczepie ciągniętej przez jeden ze szkolnych traktorów. Uczennica Maja Szelągiewicz powiedziała, że uroczystości są dla niej dużym i ważnym przeżyciem, ponieważ wieniec, który wyszedł spod ich rąk jest traktowany z honorami, co daje poczucie satysfakcji z dobrze wykonanego zadania. Uczennica dodała, że dawne tradycje warto przypominać w świecie, który cały czas pędzi do przodu.

- Czasami trzeba zatrzymać się w miejscu lub cofnąć do tego, co kiedyś było - dodała.

12.09.2021. Sandomierz. I Mokoszyńskie Święto PlonówFot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Jednym z gości uroczystości był poseł PiS Marek Kwitek, członek sejmowej komisji rolnictwa, który powiedział, że dożynki mokoszyńskie to ważne wydarzenie dla Sandomierza.

- Dobrze, że wracamy do tradycji, do naszego dziedzictwa i robią to młodzi ludzie, bo polska wieś, Ziemia Sandomierska, która jest bardzo urodzajna i bogata - nic nie będzie znaczyć, jeśli w gospodarstwach nie będzie następców. Oni muszą wiedzieć jak kontynuować obyczaje swoich ojców. To jest piękne połączenie nowoczesności, bardzo dobrego wykształcenia z naszą kulturą, w tym również chrześcijańską i z tradycją - stwierdził parlamentarzysta.

Alicja Szatan, dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sandomierzu przypomniała, że szkoła gospodaruje na 65 hektarach. Uprawiane jest zboże, kukurydza, warzywa, są również sady jabłoniowe. Dodała, że w tym roku plony będą dobre. W gospodarstwie pracują uczniowie, ucząc się w ten sposób swojego przyszłego zawodu pod kierunkiem wykwalifikowanych nauczycieli.

Na dożynkach swoje stanowiska miało kilka piekarni z powiatu sandomierskiego i opatowskiego. Odbywała się degustacja chleba. Było też stoisko kulinarne Koła Gospodyń Wiejskich Nowego Kamienia z domowymi potrawami i ciastami, prezentowali się także pszczelarze oraz instytucje rolnicze. Była część artystyczna przygotowana przez uczniów, gościnnie wystąpił zespół seniorów z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu. Zorganizowano także szkolny konkurs na najpiękniejszą dekorację dożynkową.

Przebieg dożynek zakłócały przejściowe burze, opady deszczu, a nawet gradu. Z tego powodu uroczystości przeniesiono z placu przed szkołą do wnętrza budynku.

Reklama