Drapieżne rosiczki pojawiły się w lasach koło Stąporkowa

Data publikacji: 11.08.2020 12:53
Autor: Magdalena Galas-Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Rosiczka okrągłolistna

Rosiczka okrągłolistna
Fot. Marek Lotarski

W nadleśnictwie Stąporków udało się sfotografować rosiczkę okrągłolistną, jeden z niewielu owadożernych gatunków roślin występujących w Polsce.

Marek Lotarski z leśnictwa Bieliny tłumaczy, że roślina ta występuje na trudno dostępnych bagnistych i podmokłych terenach. W nadleśnictwie Stąporków zaobserwowano zaledwie kilka miejsc, w których rośnie.

- To gatunek rośliny, który pojawia się na glebach ubogich w azot. Roślina niedobory tego składnika rekompensuje sobie polując na owady - mówi leśnik.

Leśniczy dodaje, że rosiczka ma 10 centymetrów wysokości, ale choć mała ma bardzo charakterystyczne liście upstrzone czerwonymi punktami, wydzielającymi lepką substancję wabiącą owady.

- Mucha przykleja się do lepkiej substancji, co jest sygnałem dla rosiczki do zamknięcia liścia. To bardzo powolny proces, bo trwa nawet trzy godziny - dodaje.

Rosiczka trawi owada używając kwasu mrówkowego i gotowa jest do następnego polowania dopiero po 24 godzinach. Rosiczka okrągłolistna to najpopularniejsza z czterech znanych w Europie odmian: długolistnej, owalnej i pośredniej.

Rosiczka jest ściśle chronionym gatunkiem roślin.

Rosiczka okrągłolistnaFot. Marek Lotarski

Reklama