Droga w gminie Krasocin zrealizowana dzięki rządowemu programowi

Data publikacji: 07.07.2020 21:16
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
07.07.2020. Ludynia. Oficjalne otwarcie drogi. Na zdjęciu (od lewej): Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyski, Krzysztof Słoń - senator, Agata Wojtyszek - poseł, Andrzej Adamczyk -  minister infrastruktury, Bartłomiej Dorywalski - poseł, Ireneusz Gliściński - wójt gminy Krasocin

07.07.2020. Ludynia. Oficjalne otwarcie drogi. Na zdjęciu (od lewej): Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyski, Krzysztof Słoń - senator, Agata Wojtyszek - poseł, Andrzej Adamczyk - minister infrastruktury, Bartłomiej Dorywalski - poseł, Ireneusz Gliściński - wójt gminy Krasocin
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

W Ludyni oddana została do użytku po modernizacji droga gminna. Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, który uczestniczył w otwarciu podkreślił, że realizacja inwestycji była możliwa dzięki dotacji z Funduszu Dróg Samorządowych.

Przypomniał, że w ubiegłym roku z rządowego programu na modernizację tras gminnych i powiatowych wydanych zostało w kraju 6 mld złotych. Jak zaznaczył szef resortu infrastruktury - podobna kwota zostanie wydatkowana w bieżącym i przyszłym roku.

- Fundusz wspiera remonty dróg, na które często mieszkańcy czekają kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat - dodał.

Za pośrednictwem mediów minister apelował do starostów, burmistrzów i wójtów, aby przygotowywali kolejne wnioski, ponieważ na zadania, które wpływają na bezpieczeństwo są pieniądze.

- Nie byłoby tego funduszu, gdyby nie determinacja prezydenta Andrzeja Dudy, który nie wahał się, aby podpisać ustawę o Funduszu Dróg Samorządowych, dzięki któremu możliwy jest równomierny rozwój całego kraju i równe finansowanie wszystkich samorządów bez względów na ich położenie. Ten fundusz będzie funkcjonował, bo jego gwarantem jest prezydent Andrzej Duda. Duże miasta i małe miejscowości mogą cieszyć się wsparciem rządu PiS. Dlatego pamiętajmy o tym i potwierdźmy to w niedzielę wsparciem podczas II tury wyborów - podkreślał minister.

W spotkaniu w Ludyni udział wziął wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz. Jak powiedział - Fundusz Dróg Samorządowych, to epokowe wydarzenie w skali kraju. Wsparcie finansowe inwestycji sięga nawet 80 proc. To bardzo dużo, dlatego należy mieć nadzieję, że rząd PiS będzie dalej rządził i wspólnie z prezydentem Andrzejem Dudą będziemy zmieniać naszą Polskę - dodał wojewoda.

Senator Krzysztof Słoń stwierdził, że inwestycje możliwe są do zrealizowania dzięki zaangażowaniu prezydenta, rządu i samorządowców.

- Dzięki takim ludziom, którzy zamieniają słowa w czyny możemy tu dziś stać na drodze, która przybliża nas do Polski XXI weku - dodał.  

- Ten odcinek drogi, to symboliczne połączenie Polski, która poprzez niedociągnięcia poprzedników wlecze się za nami w postaci dziur w drogach z Polską, do której wszyscy zmierzamy, która jest Polską naszych marzeń, równych szans dla każdego począwszy od obywatela, a na samorządach kończąc - powiedział senator.

Poseł Agata Wojtyszek przypomniała, że kiedy w 2015 roku została wojewodą świętokrzyskim, do podziału na wszystkie samorządy gminne, jak i powiatowe było 40 mln złotych. To były bardzo małe pieniądze i niewiele za to można było zrobić. I dopiero Fundusz Dróg Samorządowych, który powstał z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy pozwolił na realizację wszystkich wniosków zaproponowanych przez samorządy.

- Fundusz Dróg Samorządowych, to efekt wsłuchiwania się prezydenta Andrzeja Dudy, rządu PiS oraz poszczególnych ministrów w potrzeby ludzi i samorządów, które przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa. Wójtowie, którzy wcześniej mówili, że nie stać ich na realizację inwestycji drogowych przekonali się, że PiS i prezydent Andrzej Duda, realizują swoje zapowiedzi. Hasło prezydenta „Łączy nas Polska”, to również te drogi, które mogą połączyć małe miasta i miasteczka z dużymi aglomeracjami - mówiła poseł Agata Wojtyszek.

Jak powiedział poseł Bartłomiej Dorywalski, dla mieszkańców droga łącząca Ludynię z Ostrowem w gminie Krasocin ma znaczenie strategiczne dlatego, że to najkrótsza trasa do Kielc. Jak dodał - ta droga to symbol, że nasz kraj nie kończy się na dużych miastach, ale tu też jest Polaka.

- Z takim programem wychodzi do ludzi rząd PiS i prezydent Andrzej Duda, który jest gwarantem realizacji potrzebnych inwestycji. Dlatego apeluję - w najbliższą niedzielę podczas wyborów oddajmy głos na prezydenta Andrzeja Dudę - podkreślał poseł Dorywalski.

Modernizacja odcinka drogi Ostrów-Ludynia w gminie Krasocin kosztowała ponad 150 tys. złotych z czego 107 tys. złotych stanowiło dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych.

adv adv
Wiadomości
Reklama