Druga tura wyborów prezydenckich z ważną zmianą

Data publikacji: 12.07.2020 07:07
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Dziś w Polsce odbywa się druga tura wyborów prezydenckich. Lokale wyborcze będą czynne od godziny 7 do 21. Udając się do komisji wyborczej warto mieć na uwadze ważną zmianę, jaka została wprowadzona, a dotyczy ona bezpieczeństwa.

Cały czas trwa pandemia koronawirusa, więc idąc na wybory musimy zabrać ze sobą maseczkę, można też wziąć własny długopis, a w lokalu należy pamiętać o dezynfekcji rąk i stosować się do wskazań przewodniczącego komisji.

Adam Michcik, dyrektor kieleckiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego podkreśla jednak, że w drugie turze pojawiła się istotna nowość, dotycząca zasady obsługi wyborców.

- Te zalecenia zostały znowelizowane rozporządzeniem Ministra Zdrowia. Zgodnie z nimi w pierwszej kolejności głos mogą oddać osoby, które mają ukończone 60 lat, niepełnosprawni, osoby z dzieckiem do lat 3 oraz kobiety w ciąży - wymienia i dodaje: - Pierwsza tura pokazała, że wyborcy są zdyscyplinowani jeśli chodzi o wybory w tym reżimie sanitarnym. Podobnie jest w przypadku członków komisji obwodowych, co świadczy o tym, że z powagą podchodzą do swoich zadań, które są szczegółowo opisanie w wytycznych Państwowej Komisji Wyborczej - mówi.

Adam Michcik zaznacza, że w kolejce nie będą musiały stać także te osoby, które w komisji będą chciały zostawić pakiet do głosowania korespondencyjnego.

- W niedzielę, w tym czasie, w którym będą otwarte lokale mogą przekazać, nie czekając w kolejce, kopertę zwrotną komisji obwodowej, która sprawdzi, czy wszystko jest w porządku i wtedy wrzuci dopiero tę kopertę do urny - wyjaśnia.

Oczywiście każdy wyborca musi mieć ze sobą dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem, na podstawie którego komisja ustali jego tożsamość.

Kiedy dopełnione zostaną formalności, głosujący otrzyma kartę formatu A5, na której będą dwa nazwiska kandydatów, a także informacja o sposobie oddania głosu. Aby był on ważny, należy postawić znak „x” w jednym tylko okienku.

W wojewodzie świętokrzyskim jest ponad 990 tys. osób uprawnionych do głosowania. Frekwencja w pierwszej turze, w naszym regionie, wyniosła 62,09 procent.

adv adv
Wiadomości
Reklama