Drugi dom dla dzieci i młodzieży. Świetlice środowiskowe już otwarte

Data publikacji: 26.10.2020 14:17
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Kazimierza Wielka. Świetlica środowiskowa

Kazimierza Wielka. Świetlica środowiskowa
Fot. facebook.com

Znajdą tu pomoc w nauce, rozwijaniu pasji i zainteresowań, ale i wsparcie psychologiczne. W gminie Kazimierza Wielka, powstały dwie świetlice środowiskowe, które staną się drugim domem dla dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 14 lat.

Jedna mieści się w budynku obok biblioteki w Kazimierzy Wielkiej. Na jej potrzeby zaadaptowane zostały pomieszczenia wynajęte od spółdzielni mieszkaniowej. Druga zaś znajduje się w placówce szkolnej w Wielgusie.

- Obie placówki przeszły gruntowny remont. Ponadto zostały wyposażone w niezbędny sprzęt - mówi Łukasz Maderak, zastępca burmistrza. - Jest bilard, stół do tenisa, stół piłkarski. Zakupiliśmy laptopy, gry, różnego rodzaju sprzęty. Ponadto szafki, stoliki i aneks kuchenny - wymienia.

Greta Dzikowska, koordynator projektu, zaznacza, że w placówkach dzieci będą miały dodatkowe, nieodpłatne zajęcia z matematyki, teatralne, muzyczne, informatyczne, zajęcia ruchowe oraz z logopedą.

- Mamy nadzieję, że dzieci pochodzące z rodzin dysfunkcyjnych, poprzez zajęcia warsztatowe organizowane w naszych świetlicach będą mogły nabyć i rozwinąć umiejętności, które pozwolą im normalnie funkcjonować w życiu codziennym, a w przyszłości przełoży się to m.in. na znalezienie pracy - dodaje.

W świetlicy w Kazimierzy Wielkiej znajduje się także bezpłatny punkt pomocy prawnej czynny w poniedziałki, w godz. 13-14. Radca prawny udziela porad m.in. z zakresu prawa cywilnego i rodzinnego, w szczególności w sprawach o zapłatę, odwołanie umów darowizny, zasiedzenie, uwłaszczenie. Radca udziela porad również z zakresu prawa karnego i prawa wykroczeń np. w sprawach o znęcanie, czy nie płacenie alimentów. W placówkach dyżuruje także psycholog.

W poniedziałek, środę i piątek świetlice czynne są od godziny 13 do 17.  We wtorek i piątek do godziny 18, a w sobotę od 10 do 14.

Z placówki w Wielgusie korzysta 15 osób, natomiast 25 dzieci uczęszcza do świetlicy w Kazimierzy Wielkiej. 

Całkowity koszt zadania wyniósł 477 tys. 350 zł.

Tagi do tego wpisu
Reklama