Drugie życie szpitala tymczasowego

Data publikacji: 29.07.2021 16:27
Autor: Michał Kita / Kategoria: Zdrowie
29.07.2021. Kielce. Konferencja wojewody z udziałem dyrektorów szpitali. Na zdjęciu (od lewej): Grzegorz Lasak - dyrektor szpitala w Busku-Zdroju, Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyski

29.07.2021. Kielce. Konferencja wojewody z udziałem dyrektorów szpitali. Na zdjęciu (od lewej): Grzegorz Lasak - dyrektor szpitala w Busku-Zdroju, Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyski
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Sprzęt ze szpitala tymczasowego w Targach Kielce oficjalnie przekazany do pozostałych lecznic w regionie. Aparatura o wartości prawie 18 mln zł będzie służyć pacjentom w całym województwie. Dziś w urzędzie wojewódzkim podpisano umowy pozwalające na przekazanie urządzeń.

Jak informuje wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, łączna wartość wyposażenia placówki mieszczącej się w Targach Kielce razem z instalacjami tlenowymi oraz sprzętem około medycznym wynosi prawie 23 mln zł.

- Dziś dajemy drugie życie dla szpitala tymczasowego. Dużą nieodpowiedzialnością byłoby zostawienie tego sprzętu w magazynie i oczekiwanie na kolejne fale koronawirusa, z którymi i tak z pewnością będziemy musieli się mierzyć. Mam nadzieję, że nadal z państwa tak dobrym udziałem i zaangażowaniem. Państwa szpitale bezpośrednio i bardzo odpowiedzialnie wzięły na siebie ciężar walki z wirusem - mówił wojewoda, zwracając się do dyrektorów świętokrzyskich lecznic.

Zbigniew Koniusz, podkreśla, że województwo świętokrzyskie wyszło obronną ręką z dotychczasowej batalii z COVID-19. Wojewoda wyjaśnia, że największym beneficjentem sprzętu ze szpitala tymczasowego jest Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach, który był placówką patronacką dla tymczasowej lecznicy. Tam trafi 1/3 całego sprzętu.

Specjalistyczny sprzęt o wartości prawie 1,2 mln zł trafił do Szpitala Powiatowego w Starachowicach. Jak mówi Grzegorz Kaleta dyrektor szpitala, to niezwykle cenne wsparcie, które będzie służyć wszystkim pacjentom nie tylko tym zmagającym się z COVID-19.

- W naszej dyspozycji znalazła się różnego rodzaju aparatura, która wcześniej służyła w Targach Kielce, a także sprzęt. Począwszy od defibrylatorów, łóżek, aparatów do pomiarów krytycznych, po wiaderka, kaczki, włączniki czy oświetlenie - mówi.

Wsparcie w postaci sprzętu trafiło także do Świętokrzyskiego Centrum Psychiatrii w Morawicy. Jak mówi Beata Matulińska, dyrektor lecznicy, tego typu pomoc z pewnością usprawni pracę szpitala i zwiększy komfort pacjentów.

- To między innymi sprzęt służący do dezynfekcji czy utrzymywania reżimu sanitarnego, ale także specjalistyczne łóżka, które będziemy mogli wykorzystać w psychogeriatrii, czy na oddziale psychosomatycznym - wyjaśnia.

Andrzej Pruś, przewodniczący sejmiku województwa, a także doradca wojewody świętokrzyskiego podkreśla, że przekazanie sprzętu doskonale odpowiada na zapotrzebowanie pozostałych lecznic w regionie. 

W szpitalu tymczasowym zatrudnionych było 329 osób, w tym 60 lekarzy.

Reklama