Druhowie z Gadki mają swój sztandar

Data publikacji: 30.05.2021 15:11
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
30.05.2021. Gadka, gm. Mirzec. Uroczystość przekazania sztandaru strażakom OSP Gadka. Na zdjęciu (od lewej): poseł Marek Kwitek, wojewoda Zbigniew Koniusz, poseł Krzysztof Lipiec, wójt Mirosław Seweryn, przewodniczący rady gminy w Mircu Jan Zawisza

30.05.2021. Gadka, gm. Mirzec. Uroczystość przekazania sztandaru strażakom OSP Gadka. Na zdjęciu (od lewej): poseł Marek Kwitek, wojewoda Zbigniew Koniusz, poseł Krzysztof Lipiec, wójt Mirosław Seweryn, przewodniczący rady gminy w Mircu Jan Zawisza
Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Strażacy ochotnicy z Gadki, w gminie Mirzec mają swój sztandar. Jego fundatorem jest poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Lipiec. W niedzielę został uroczyście poświęcony i przekazany druhom ochotnikom.

Parlamentarzysta podkreślił, że strażakom należy się szacunek za ich pracę, a wyrazem tej postawy jest sztandar.

- Oni idą tam, skąd wszyscy uciekają, poświęcają się nie dbając o zapłatę, dlatego należy im się głęboki szacunek. W ostatnich tygodniach pojawiło się wiele nieprawdziwych doniesień na temat przyszłości jednostek OSP, chcę zapewnić, że żadna nie zostanie zlikwidowana, a każdy druh zostanie należycie doceniony - mówił lider świętokrzyskiego PiS.

30.05.2021. Gadka, gm. Mirzec. Uroczystość przekazania sztandaru strażakom OSP Gadka. Na zdjęciu (od lewej): przewodniczący rady gminy w Mircu Jan Zawisza, poseł Krzysztof Lipiec, prezes OSP Gadka Ireneusz Zagajny, wójt Mirosław SewerynFot. Anna Głąb / Radio Kielce

Obecny na spotkaniu poseł Marek Kwitek zaznaczył, że sztandar jest elementem rozpoznawczym danej jednostki i ściśle związany z naszą historią.

- Tradycja straży pożarnych na naszych ziemiach jest bardzo długa. Nie było niepodległej, a strażacy działali i nieśli pomoc w sytuacjach trudnych. To najpiękniejsza postawa ludzka, dlatego rząd troszczy się o dosprzętowienie i rozszerzenie bazy strażaków ochotników - zaznaczył.

30.05.2021. Gadka, gm. Mirzec. Uroczystość przekazania sztandaru strażakom OSP Gadka. Sztandar przekazuje marszałek Andrzej Bętkowski, odbiera prezes OSP w Gadce Ireneusz ZagajnyFot. Anna Głąb / Radio Kielce

Marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, który zasiada w prezydium Zarządu Wojewódzkiego OSP w Kielcach, podkreślał rolę młodych ludzi, którzy w gminie Mirzec i w samej Gadce przejmują tradycję strażacką.

- Dziękuję wam za to, że tak jak wasi poprzednicy, często ojcowie, czy dziadkowie, kontynuujecie tę piękną tradycję - podkreślił.

Z kolei wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz zauważył, że sztandar będzie w przyszłości komu przekazywać, bo rosną kolejne pokolenia druhów.

- Nasza Ojczyzna jest bezpieczna, bo są ludzie, którzy nie zważając na niebezpieczeństwo chcą pracować dla swoich sąsiadów i bliskich. Życzę, aby ten sztandar był zawsze punktem odniesienia, nawet w chwilach zwątpienia - mówił wojewoda.

30.05.2021. Gadka, gm. Mirzec. Uroczystość przekazania sztandaru strażakom OSP Gadka. Sztandar odbiera marszałek Andrzej BętkowskiFot. Anna Głąb / Radio Kielce

Wójt Mirosław Seweryn, dziękując za przekazanie sztandaru, podkreślał, że kiedy pojawiła inicjatywa zbiórki pieniędzy poseł Krzysztof Lipiec od razu zadeklarował, że ufunduje go dla strażaków.

Na sztandarze jest przedstawiony święty Florian oraz daty 1928 i 2021. Oznaczają one rok utworzenia jednostki i wręczenia sztandaru. Na drugiej stronie widnieje herb Ochotniczych Straży Pożarnych i hasło, które przyświeca ratownikom: „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”. Całość została ręcznie wyhaftowana.

30.05.2021. Gadka. Sztandar dla jednostki OSPFot. Anna Głąb / Radio Kielce

30.05.2021. Gadka. Sztandar dla jednostki OSPFot. Anna Głąb / Radio Kielce

Reklama