Drzewa z małogoskiego rynku potrzebują pomocy

Data publikacji: 29.09.2020 11:58
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
28.09.2020. Małogoszcz. Drzewa na rynku

28.09.2020. Małogoszcz. Drzewa na rynku
Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

W ubiegłym roku gmina Małogoszcz zleciła przeprowadzenie opinii dendrologicznej 11 drzew jakie znajdują się na rynku. Jak się okazuje, ich stan jest na tyle poważny, że trzeba podjąć szybkie działania by je uratować.

Jak poinformował Mariusz Piotrowski, burmistrz Małogoszcza według opinii dendrologicznej jedno z drzew - lipa - z uwagi na zły stan została wskazana do wcięcia, natomiast stan pozostałych drzew określony został jako średni.

Zalecono specjalistyczne zabiegi pielęgnacyjne, które mają poprawić ich system korzeniowy. Jak dodał, na rynku oprócz lip są również modrzewie i klony. Intencją gminy jest uratować wszystkie drzewa, dlatego podjęte będą prace wskazane w opinii dendrologicznej.

Opinia o stanie drzew była bardzo ważna biorąc pod uwagę plany dotyczące poprawy wizerunku placu Tadeusza Kościuszki oraz zagospodarowania zieleni na rynku. Zgodnie z koncepcją na rynku ma pojawić się więcej zieleni.

Gmina Małogoszcz ogłosiła konkurs dla architektów krajobrazu na opracowanie koncepcji na zagospodarowanie zieleni. Na płycie ma pojawić się także podświetlana fontanna oraz tablica multimedialna, która będzie informowała o historii miasta i jego zabytkach. Są również plany, aby na Rynku stanął pomnik upamiętniający bitwę Powstania Styczniowego, do której doszło 24 lutego 1863 roku pod Małogoszczem.

Reklama