Duże pieniądze do wykorzystania. Są pomysły dla powiatu starachowickiego

Data publikacji: 28.07.2020 11:27
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
28.07.2020. Starachowice. Na zdjęciu (od lewej): Jan Zawisza - przewodniczący rady gminy Mirzec i przewodniczący Solidarności rolników indywidualnych, Agnieszka Kuś – radna powiatu starachowickiego, Danuta Krępa – radna powiatu starachowickiego, Krzysztof Lipiec - poseł

28.07.2020. Starachowice. Na zdjęciu (od lewej): Jan Zawisza - przewodniczący rady gminy Mirzec i przewodniczący Solidarności rolników indywidualnych, Agnieszka Kuś – radna powiatu starachowickiego, Danuta Krępa – radna powiatu starachowickiego, Krzysztof Lipiec - poseł
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Wszyscy powątpiewali w to, że Fundusz Inicjatyw Lokalnych jest możliwy, ale ta obietnica stała się ciałem – podkreśla poseł Krzysztof Lipiec, lider świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości.

Jak przypomina, w ubiegłym tygodniu została opublikowana uchwała Rady Ministrów o powołaniu funduszu, a samorządy mogą już wnioskować o obiecane środki.

– Mocą tej uchwały rozpisane zostały wszystkie środki finansowe, które będą przysługiwały poszczególnym gminom i powiatom. Z tego tytuły 6 mld złotych trafi do polskich samorządów – informuje poseł Krzysztof Lipiec. Dodaje, że świętokrzyskie otrzyma 230 mln zł. Jak dodaje poseł Lipiec, fundusz w ostatnim czasie został powiększony o kolejne 6 mld zł, co oznacza, że do samorządów łącznie trafi 12 mld zł.

Do powiatu starachowickiego w ramach Funduszu Inicjatyw Lokalnych może trafić ponad 20 mln zł. Jak informuje radna powiatowa Danuta Krępa, klub PiS ma pomysł na wykorzystanie niemal 2,5 mln zł przeznaczonych dla starostwa. Chodzi o Zespół Szkół nr 3 w Starachowicach. Ta sprawa w ostatnich miesiącach wywołała wiele kontrowersji. Mimo sprzeciwu mieszkańców i radnych PiS, rada zdecydowała o przeniesieniu szkoły i wyzbyciu się powiatowego mienia.

– Jednym z argumentów było to, że szkoła nie posiada porządnej hali sportowej. Tymczasem, w szkole nr 3 jest hala, ale wymaga remontu i teraz pojawia się szansa, aby te 2,5 mln zł z funduszu wykorzystać – mówi Danuta Krępa.

Podobnego zdania jest radna Agnieszka Kuś, która podkreśla, że pieniądze mają służyć mieszkańcom, poprzez wykonane inwestycje.

– Mam nadzieję, że mieszkańcy będą mogli skorzystać z tych środków, które są przeznaczone na inwestycje, które są blisko ludzi. A remont hali to taka inwestycja – uważa Agnieszka Kuś.

Gmina Mirzec otrzymała promesę na 773 tys. zł. Przewodniczący rady gminy Jan Zawisza uważa, że to ważna kwota dla samorządu, który wykorzysta pieniądze na zabezpieczenie wkładu własnego dla inwestycji, np. z Funduszu Dróg Samorządowych.

– Te środki zostały skierowane też do wiejskich gmin, które w większości są pozbawione własnych dochodów. W takich gminach jest mało zakładów pracy i przedsiębiorstw, wiec dochody też są mocno ograniczone – mówi Jan Zawisza i podkreśla, ze gmina Mirzec po raz pierwszy otrzyma tak poważne wsparcie ze strony rządowej.

Poseł Krzysztof Lipiec przypomina, że samorządy były wspierane już wcześniej, np. przez Fundusz Dróg Samorządowych, z którego bardzo chętnie gminy i powiaty korzystają. W samym 2019 roku w regionie wydano 300 mln zł na remonty, modernizacje i budowę 380 km lokalnych tras.

Reklama