Duże zainteresowanie rozbudową biblioteki w Sandomierzu. Termin przetargu wydłużony

Data publikacji: 26.10.2020 09:52
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Przedłużono przetarg na rozbudowę siedziby Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Sandomierzu. Burmistrz Marcin Marzec poinformował, że powodem jest duża liczba zapytań w sprawie inwestycji ze strony potencjalnych wykonawców.

- Wydłużenie terminu może spowodować, że ofert wpłynie więcej i uda się dokonać najlepszego wyboru - dodaje burmistrz. Termin składania ofert minie 28 października tego roku.

Rozbudowa sandomierskiej biblioteki to temat od dawna dyskutowany w mieście, jednak przez lata brakowało na ten cel pieniędzy. Udało się je uzyskać z funduszy europejskich w ramach rewitalizacji miasta. Do biblioteki zostanie dobudowane jedno piętro. Powierzchnia zwiększy  się o 400 metrów kwadratowych i będzie w sumie wynosić 1200 metrów kwadratowych.

W zasobach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sandomierzu znajduje się prawie 100 tys. publikacji, w tym zbiorów specjalnych, czyli starodruków, czasopism i zbiorów audiowizualnych. Najstarszy starodruk pochodzi z XVII wieku.

Dyrektor książnicy Barbara Rożek podkreśla, że powiększenie zasobów lokalowych jest konieczne. Dzięki temu zbiory będą lepiej udostępniane czytelnikom. Obecnie z tzw. regionaliów, czyli materiałów dotyczących Sandomierza i okolic można korzystać wyłącznie przez internet, po rozbudowie biblioteki będzie pomieszczenie do korzystania z tych zbiorów na miejscu, w komfortowych warunkach. Regionaliów jest około 3 tysięcy. Także zasoby audiowizualne znajdą swoje nowe, przestronne miejsce. Powstanie też sala konferencyjna na 50 miejsc, która posłuży m.in. do organizowania spotkań autorskich, wystaw i prelekcji. Takiego miejsca obecnie biblioteka w ogóle nie posiada.

W związku z planowaną rozbudową od 9 listopada biblioteka będzie nieczynna. Działać będą filie przy ulicy Armii Krajowej i Portowej. Na czas przeprowadzki biblioteki zbiory będą przechowywane w kilku różnych miejscach na terenie miasta.

adv adv
Wiadomości
Reklama