Duże zwolnienia w MAN-ie. Ominą Starachowice?

Data publikacji: 15.09.2020 10:26
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
Starachowice. Zakłady MAN

Starachowice. Zakłady MAN
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Duże zwolnienia w niemieckim MAN-ie. Koncern Volkswagena, do którego należy spółka, chce ciąć koszty przez redukcje etatów, pracę może stracić 9,5 tysiąca osób.

Dzięki temu rentowność firmy do 2023 roku ma wzrosnąć o 8 procent, co daje 1,8 miliarda euro   podaje agencja prasowa Bloomberg. Zamknięcie grozi zakładom w Steyr w Austrii oraz w Plauen i Wittlich w Niemczech.

- Podobne redukcje nie są planowane w Starachowicach - uspokaja przewodniczący NSZZ Solidarność w zakładzie Jan Seweryn i dodaje, że zwolnienia w Niemczech mają objąć głównie administrację.

Koszty produkcji w Polsce są znacznie niższe niż w Niemczech. Nie wydaje się, by problemy dotyczące zakładów produkujących ciężarówki, a te właśnie są produkowane w Niemczech i Austrii, przełożyły się na produkcję autobusów w zakładach MAN-a w Starachowicach i w Ankarze.

Obecnie plany produkcyjne w MAN w Starachowicach są bardzo duże, bo do końca bieżącego roku i w całym przyszłym z taśmy montażowej ma zjeżdżać codziennie dwanaście autobusów wyjaśnia Jan Seweryn. Jego zdaniem można się spodziewać nawet tego, że część produkcji z Niemiec zostanie przeniesiona do Polski.

Obecnie w starachowicki MAN-ie pracuje 3,5 tys. osób, z tego 400 to pracownicy zatrudnieni przez agencję pracy tymczasowej.

Tagi do tego wpisu
Reklama