Dwa parafialne cmentarze doczekają się prawdziwego parkingu

Data publikacji: 13.07.2020 11:06
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
13.07.2020 Iwaniska. Parking przy cmentarzu

13.07.2020 Iwaniska. Parking przy cmentarzu
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Mieszkańcy Mydłowa i Iwanisk w przyszłym roku doczekają się parkingów z prawdziwego zdarzenia przy cmentarzach parafialnych. Dzisiaj są to szutrowe place o nierównej powierzchni, bez wyznaczonych miejsc parkingowych i odpowiedniego oznakowania.

Wójt Iwanisk Marek Staniek zapowiada, że przetarg na wykonanie obu parkingów zostanie rozstrzygnięty jeszcze w tym roku. Dodaje, że jest taka potrzeba, aby uporządkować działki przy cmentarzach i stworzyć dogodne warunki dla mieszkańców oraz osób handlujących zniczami, czy kwiatami. Pojawi się zaplecze sanitarne, oświetlenie, parkingi zostaną wyłożone kostką, wydzielone będą linie parkowania.

13.07.2020 Iwaniska. Parking przy cmentarzuFot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Wykonanie tych inwestycji gmina planuje do czerwca 2021 roku. Co prawda, przetarg jeszcze nie został ogłoszony, ale już szacuje się, że prace pochłoną około miliona złotych.

13.07.2020 Mydłów. Parking przy cmentarzuFot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Cmentarz w Iwaniskach znajduje się tuż przy drodze wojewódzkiej, co stwarza problem np. 1 listopada, kiedy ruch wokół nekropolii jest bardzo duży. Dla zwiększenia bezpieczeństwa niezbędne będzie dodatkowe oznakowanie, które ułatwi manewrowanie. Jak wyjaśnia Marek Staniek, kierowcy mylą wjazdy z wyjazdami. Aby upłynnić ruch, pojawią się znaki wskazujące kierowcom, w którym kierunku mają podążać.

Gmina całkowicie pokryje koszty wykonania obu parkingów. Parafie natomiast przekażą swoje działki.

Reklama